Duben v turnovské knihovně oslaví planetu Zemi

31.03.2022 08:53:11 | Autor: Městská knihovna Antonína Marka Turnov | Rubrika: KULTURA | Obce: Turnov

Duben v turnovské knihovně oslaví planetu Zemi

Duben je měsícem projektu environmentální ekologické výchovy Planeta Země - Příroda na Zemi. Tento projekt vstupuje rokem 2022 do 14. ročníku svého trvání. Pořádá se v rámci aktivit Zdravého města a MA21 ve spolupráci s městem Turnov, odborem životního prostředí, který je hlavním pořadatelem.

Kalendář akcí - duben 2022

Turnovská Noc s Andersenem 2022 je za dveřmi

Pátek 1. dubna - sobota 2. dubna 2022, odchod průvodu od knihovny v pátek v 18:00

NOC S ANDERSENEM 2022
Tento 22. ročník, pevně věříme, proběhne v pohodě a klidu. Zveme všechny naše příznivce, přátele, kmotry stromů Pohádkovníků, ale hlavně naše děti a celé rodiny do tradičního pohádkového průvodu, který se vydá na svou cestu městem. Co nás všechno čeká, na co se můžete těšit? Sledujte na webu knihovny, města, Turnovsko v akci. Jediné prozradíme, že mottem tohoto ročníku se stává významné výročí 750 let od první zmínky o Turnově. Rezervujte si toto datum ve svém diáři. Těšíme se na všechny! Podrobná pozvánka

Pondělí 4. dubna 2022 od 8:30, dětské oddělení knihovny

Byla jednou jedna hora
Ekologická pohádka na téma třídění odpadů a ochrany přírody pro nejmenší děti z mateřských škol MŠ 28. října a MŠ Zborovská Turnov. Hraje Divadlo Rolnička.

Pondělí 4. dubna - středa 6. dubna a každý další týden od 12:00, MŠ 28. října

Pohádková babička do školky
Dubnové čtení s pohádkovou babičkou Marií Meixnerovou je zaměřeno na jaro a Velikonoce. Koná se v rámci projektu Bookstart S knížkou do života Klubu Matýsek.

Pondělí 4. dubna od 14:00, DD Pohoda

Krásy a zajímavosti Krkonoš
O krásách Krkonoš bude přednášet Ing. Michal Skalka, pracovník Krkonošského národního parku.

Úterý 5. dubna 2022 od 8:30, dětské oddělení knihovny

Čteme všichni, vypráví jen někdo
Místní kolo 18. ročníku přehlídky v umění vyprávět se koná na počest 750. výročí první zmínky o Turnově. Nese motto Děti Turnovu. Záštitu nad akcí přijala místostarostka Mgr. Petra Houšková.

Úterý 5. dubna 2022 od 14:00 a poté každý týden v měsíci

Čtenářský klub Turnovský Granátek
Pravidelné setkávání nad novými knihami, tvůrčím psaní, ilustraci a dramatizaci textu. Klub vede Eva Kordová.

Úterý 5. dubna 2022 od 14:00

Pohádkový podvečer - Pohádka o kmotru zajíci
Oblíbený pohádkový podvečer bude hravý a již naladěn na Velikonoce. Pro děti a rodiny v rámci projektu Bookstart S knížkou do života hraje divadlo Kordula. Doplněno drobnou výtvarnou aktivitou.

Středa 6. dubna 2022 od 8:30, dětské oddělení knihovny

Byla jednou jedna hora
Ekologická pohádka na téma třídění odpadů a ochrany přírody pro nejmenší děti z mateřských škol MŠ Jana Palacha a MŠ Mašov Turnov. Hraje Divadlo Rolnička.

Středa 6. dubna 2022 od 12:00, MŠ Zborovská a každou další středu v měsíci

Pohádková babička do školky
Dubnové čtení s pohádkovou babičkou Marií Podzimkovou je zaměřeno na jaro a Velikonoce. Koná se v rámci projektu Bookstart S knížkou do života Klubu Matýsek.

Čtvrtek 7. dubna 2022 od 14:00, Klub aktivní senior Žižkova ulice

Ptáci a příroda Českého ráje
Přednáška známého ornitologa RNDr. Zdeňka Mrkáčka o bohatství přírody naší krajiny. Po dlouhé dvouleté odmlce zaviněné pandemií, se touto přednáškou slavnostně otvírá Klub aktivní senior pro obyvatele penzionu a další zájemce z řad veřejnosti.

Čtvrtek 7. dubna 2022 od 17:00, knihovna na vlakovém nádraží

Americký národní park Yellowstone
Cestovatel Petr Bičík seznámí posluchače s nejznámějším národním parkem světa a podělí se o své bohaté zkušenosti a zážitky.

Pátek 8. dubna 2022 od 8:30

Byla jednou jedna hora
Ekologická pohádka na téma třídění odpadů a ochrany přírody pro nejmenší děti z mateřských škol MŠ Waldorfská a MŠ Sluníčko. Hraje Divadlo Rolnička.

Pátek 8. dubna - sobota 9. dubna 2022 od 17:00, hlavní budova Městské knihovny Antonína Marka

Noc deskových her v knihovně
Přijďte se s námi ponořit do dobrodružného světa deskových her a užijte si netradiční přespání v knihovně. Pokud vám hry dají spát! Zahrajte si hry Nemesis, Duna, Zima mrtvých, Hra o trůny, MTG, This War of Mine a spousta dalších. Součástí akce je i tombola o zajímavé ceny. Vítáni jsou všichni fanoušci deskových her od 14 let.

Neděle 10. dubna 2022 od 10:00, dětské oddělení knihovny

Velikonoční výtvarná dílna
Tvůrčí výtvarná dílna pro rodiče s dětmi na téma Velikonoc a výrobků z proutí.

Pondělí 11. dubna 2022 od 8:30, dětské oddělení knihovny

Byla jednou jedna hora
Ekologická pohádka na téma třídění odpadů a ochrany přírody pro nejmenší děti z mateřských škol MŠ Zborovská a MŠ Alešova. Hraje Divadlo Rolnička.

Úterý 12. dubna 2022 od 10:00, knihovna na vlakovém nádraží

Netradiční univerzita - Šlechtické rody, zámky a hrady
Pátá přednáška z našeho volného cyklu bude o zámku Hrádek u Nechanic. Přednáší kastelán Mgr. Martin Rejman, jež pochází z Turnova.

Úterý 12. dubna 2022 od 9:30, mini školka Centrum pro rodinu Náruč

Pohádková babička v Náruči
Velikonoční pohádky pro nejmenší děti a maminky v Centru pro rodinu Náruč. Akce je součástí projektu Bookstart S knížkou do života.

Středa 13. dubna 2022 od 19:00, kavárna KUS Střelnice

O literatuře - Jaroslav Petr
Jaroslav Petr představí svoji publikaci Desatero smyslů, která v minulém roce obdržela cenu Magnesia Litera za naučnou knihu. Moderuje Petr Vizina.

Úterý 19. dubna 2022 od 8:00, dětské oddělení knihovny

Život v lese
Pořady pro žáky 4. ročníků základních škol plná poznávání, soutěží a nových poznatků z oblasti ochrany lesa a myslivosti. Program vznikl ve spolupráci s odborným lesním hospodářem Lesů ČR, Karlem Kolářem.

Čtvrtek 21. dubna 2022 od 17:00, knihovna na vlakovém nádraží

Spisovatelé do knihoven - Ewald Murrer
Byl zahradníkem na Pražském hradě, kde se mimo jiné setkal s mnoha jinými zahradníky, s čalouníky, hasiči, sklenáři, instalatéry, zametači, šoféry, truhláři a dalším lidem v různé intenzitě pracujícím, dále s několika prezidenty, s jedním králem, jedním diktátorem, duchem císaře Ferdinanda I. a kocourem Vendelínem, čestným myšilovem palácových půd.
Později se snažil živit všelijakou prací, která ho většinou nebavila, nejraději totiž píše básně. Vydal básnické knihy Zápisník pana Pinkeho (1990, 1993, 2018), Mlha za zdí (1992), Vyznamenání za prohranou válku (1992), Situace (1995), Sny na konci noci (1996), Nouzové zastavení času (2007), Tma se mne dotýkala (2018), Noční četba (2019 - kniha byla v roce 2020 oceněna cenou Magnesia Litera za poezii), Tajný sběrač levandule (2020), Zprávy tajnou řečí (2021), Hlasy ryb (2021), Fú (2021) a Čtení z ohně (2021). Když nepíše básně, dívá se z okna nebo se prochází v zahradách.

Sobota 23. dubna 2022 od 9:00, KC Střelnice

Vítání do života s knížkou
Dubnové vítání občánků, druhé v tomto roce, je opět ve spolupráci s matrikou městského úřadu obohaceno v rámci projektu S knížkou do života knižními dárky, včetně dárkového poukazu knihovny pro děti a rodiče. Koná se v rámci projektu Bookstart S knížkou do života.

Pondělí 25. dubna 2022 od 8:00, dětské oddělení knihovny

Poznáváme ptačí říši
Pořady pro 4. a 5. ročníky základní školy s ornitologem a ochráncem přírody RNDr. Zdeňkem Mrkáčkem.

Úterý 26. dubna 2022 od 10 hodin, knihovna na vlakovém nádraží

Netradiční univerzita - Šlechtické rody, zámky a hrady
Šestá přednáška z volného cyklu bude o hradu Valdštejn. Přednáší Mgr. Radim Štícha.

Úterý 26. dubna 2022 od 18:00, Dům Na Sboře

Večer Na Sboře - Václav Žmolík a jeho cesty po Českém ráji
Autorský večer novináře, publicisty, televizního a rozhlasového redaktora a moderátora Václava Žmolíka. Prodej nové knihy a autogramiáda. Hudební doprovod Petr Kostka.

Středa 27. dubna 2022 od 8:00, dětské oddělení knihovny

Život v lese
Pořady pro žáky 4. ročníků základních škol plná poznávání, soutěží a nových poznatků z oblasti ochrany lesa a myslivosti. Program vznikl ve spolupráci s revírníkem Lesů ČR, Janem Vélou.

Čtvrtek 28. dubna 2022 od 7:30, sraz u komunitního domu Fokusu

Vítání ptačího zpěvu
Ranní procházka do městských parků a údolí Jizery za poznáváním hlasů ptačího zpěvu. Procházka pod odborným vedením ornitologa RNDr. Zdeňka Mrkáčka je určena nejen klientům Fokusu Turnov, ale dalším zájemcům z řad veřejnosti.

Čtvrtek 28. dubna 2022 od 18:00 sálek ICM, hlavní budova Městské knihovny Antonína Marka

Cestovatelský čtvrtek: Na kole z Ománu domů
Prachatický rodák Tadeáš Šíma v roce 2018 přejel na kole Africký kontinent z Maroka až do Kapského Města. O rok později se vydal na další cyklovýpravu. Tentokrát z Ománu domů. Přes Arabský poloostrov našlapal 4 000 kilometrů a jako první Čech přejel na kole Saudskou Arábii. Kromě poutavého vyprávění o dobrodružství ze Saudské Arábie nebo Jordánska, popíše také, jak se bojuje proti pytlákům v pralesích Konga, kde trávil čas montováním foto pastí.

Výstavy

S Komenským do komiksu
Mimořádná výstava provede originálním způsobem všechny návštěvníky celým životem Jana Amose Komenského. Prostřednictvím komiksové podoby se seznámíte s hlavními životními událostmi, dílen a odkazem Učitele národů. Příběh Učitele národů sepsala spisovatelka Klára Smolíková a obrazově doprovodil komiksový ilustrátor Lukáš Fibrich. Výstava vznikla k 430. výročí narození Komenského a pořádáme ji ve spolupráci s Národním pedagogickým muzeem a knihovnou J. A. Komenského v Praze.
Galerie Na Schodech knihovny.

S knížkou do života - Chvilka pro pohádku
Výstava ilustrací dětí z mateřských škol. Na motivy setkání s knížkou Chvilka pro pohádku spisovatelky Ivony Březinové děti malují průběžně obrázky ze známých pohádek. Postupně je vystavujeme v naší Galerii Na schodech knihovny. Výstava je součástí projektu Bookstart S knížkou do života.
Galerie Na Schodech knihovny.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovská Noc s Andersenem 2022 je za dveřmi
Nabitý březen v turnovské knihovně
Letos malí čtenáři v Turnově po pauze znovu zažili pasování na rytíře
Turnovská knihovna také pomáhá Ukrajině
Turnovská kultura v březnu
Březen - Měsíc čtenářů se blíží i v turnovské knihovně
V Turnově budou pasovat nové prvňáčky na čtenáře
Dny čtenářů na hradě Valdštejně a slavnostní pasování

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Výstava ve Smržovce představí vzpomínky pamětníků 20. století

Ve čtvrtek 25. července 2024 zakotví výstava Příběhy severních Čech - Zlomové okamžiky 20. století ve Smržovce na Lidickém náměstí a setrvá zde až do 15. srpna 2024. Tato exteriérová expozice regionální pobočky Paměti národa Severní Čechy přináší vzpomínky pamětnic a pamětníků na události 20. století, které pobočka dokumentuje v Libereckém a Ústeckém kraji pro sbírku Paměť národa. Více podrobností

Všedobr aneb vše dobré pro tělo i duši

Všedobr na Krásné je první ročník malého jednodenního festivalu, který navazuje na celoroční cyklus dílen a přednášek, které Kittelovo muzeum pořádá. Díky pozvaným hostům se zde v sobotu 10. srpna propojí tradiční léčitelství s novými léčebnými postupy, které zde lidé budou moci poznat nebo si i vyzkoušet. Podrobná pozvánka


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Vítězem JBC 4X Revelations pojedenácté v řadě Tomáš Slavík!
FOTO: Rally Bohemia 2024 ovládl Dominik Stříteský
Sborník Nové pověsti Českého ráje vytvořily turnovské děti
Dny lidové architektury budou opět i v Železném Brodě na Bělišti
Plavecký bazén v Turnově mění další okna, probíhá i výmalba

Nejčtenější články

13.07.: Bohemia Rally 2024 má téměř stovku přihlášených posádek
13.07.: Po stopách filmařů: v kraji se točila Pyšná princezna i Léto s kovbojem
13.07.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 12. až 14. července

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT