Předsedkyně Akademie věd ČR navštívila Turnov

14.05.2023 11:52:47 | Autor: Marcela Jandová, město Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Předsedkyně Akademie věd ČR navštívila Turnov

Hlavním tématem mimořádné návštěvy Předsedkyně Akademie věd ČR v Turnově, která se odehrála v pátek 5. května, bylo výzkumné centrum TOPTEC a jeho budoucnost v tomto městě.

V pátek 5. května navštívila Turnov předsedkyně Akademie věd České republiky prof. RNDr. Eva Zažímalová, Csc., dr. h. c., s doprovodem. Společné setkání starosty města Ing. Tomáše Hockeho s předsedkyní akademie věd a hejtmanem Libereckého kraje Martinem Půtou proběhlo rovněž za účasti vedoucího Výzkumného centra speciální optiky a optometrických systémů TOPTEC Ing. Víta Lédla, Ph. D.

Odpolední program začal na historické radnici, kde kromě dalších drobných dárků, starosta paní Zažímalové předal polodrahokam z místního naleziště. Po krátkém úvodním rozhovoru na radnici setkání pokračovalo přímo v bývalém areálu Dioptry, který by měl do budoucna nabídnout prostory pro moderní sídlo centra TOPTEC.

Návštěva Předsedkyně Akademie věd ČR v Turnově<br />Autor: Archiv města Turnov TOPTEC je už více než 13 let součástí turnovské historie zpracování kamene i skla. Jak zmínil starosta Tomáš Hocke: „Turnov má za sebou dlouholetou historii brusičů kamenů i skla a podniků, které se tímto oborem zabývají. Zachování tradice, která vznikala synergicky s tradičním šperkařstvím typickým pro Turnov, se zdá být zásadním i pro budoucnost Turnova."

Liberecký kraj i město Turnov má velký zájem na zachování výzkumné činnosti v místě, a proto směřuje k sestavení memoranda o budoucí spolupráci mezi městem Turnov, Libereckým krajem a Akademií věd ČR. Tomáš Hocke k tomu říká: „Domnívám se, že naše město, náš kraj, se musí připravovat na postupné změny v automobilovém průmyslu a včas zareagovat na výzvy. Je třeba postupně diverzifikovat portfólium firem a hledat cesty k dlouhodobému rozvoji města, které jsou zásadně závislé na možnosti dobrého zaměstnání pro naše obyvatele. Mementem nám může být textilní, sklářský či bižuterní průmysl, kterým byl dříve Liberecký kraj pověstný. TOPTEC stojí před dalším rozhodnutím, jak se dále rozvíjet. Rád by zůstal v Turnově a tedy i v Libereckém kraji. Pro svoji činnost však potřebuje postavit nový objekt. Město Turnov předjednalo prodej pozemku s developerem, dlouhodobě se snaží upozorňovat na důležitost tohoto segmentu výzkumu, aktivně se účastní všech jednání."

Mezi další cíle odpolední návštěvy předsedkyně Akademie věd ČR v našem regionu patřila i Stanice šlechtění jabloně na rezistenci k chorobám Ústavu experimentální botaniky AV ČR, který už od 60. let sídlí ve Střížovicích u Pěnčína.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Vedení Libereckého kraje jednalo s vedením města Turnov
Ministryně Langšádlová navštívila náš kraj, vyzvala ke spolupráci
Areál Dioptry v Turnově se dočká velkých změn
Centrum TOPTEC ÚFP AVČR slaví v Turnově první dekádu
Ministryně financí navštívila vědce v turnovském TOPTEC
VIDEO: Jak padaly komíny v areálu firmy Dioptra Turnov
Vize turnovského optického centra TOPTEC míří do kosmu
Centrum optiky v Turnově je špičkovým evropským pracovištěm

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sportuj s námi 2024 zahrnuje celkem sedm akcí
V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT