Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou
17.05.2022 10:47:00 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Třicáté výročí od svého založení si v pátek 20. května připomíná Rakouská knihovna, která působí při liberecké Krajské vědecké knihovně. Ta připravila při této příležitosti pro čestné hosty a odbornou i laickou veřejnost program, jímž si chce toto významné jubileum připomenout.
„Mnoho čtenářů, kteří navštěvují Krajskou vědeckou knihovnu, ani neví, že má knihovna také cizojazyčné fondy. Některé jsou bohatší, třeba právě německé, s ohledem na oblast příhraniční, kde se knihovna nachází a na historii kraje. Rakouská knihovna je třicetiletá a je skvělé, že knihy nezůstávají jen v knižních regálech, ale právě workshopy a aktivní práce s tímto knihovním fondem seznámí potenciální čtenáře s možnostmi, které v naší knihovně v tomto fondu mají," říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.
Všem zájemcům je určena přednáška o světoznámé sklářské rodině Riedelů, která má své kořeny v Jizerských horách. Přednáška, nazvaná Riedelové - Sklářští králové z Jizerských hor, se uskuteční ve Velkém sále knihovny v pátek 20. května od 10 do 11 hodin.
Od 14 do 16 hodin bude v knihovně následovat oficiální slavnostní zahájení oslav pro pozvané čestné hosty a zástupce rakouského velvyslanectví, z nichž nejvýznamnějším bude člen diplomatického sboru Andreas Schmidinger, ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze. Čestní hosté se zde setkají s vedením knihovny a s představiteli Libereckého kraje. Na setkání proběhne uvítání hostů s přípitkem, zdravice a zahájení programu oslav a výstavy.
Součástí programu pro delegaci hostů bude i exkurze do Divadla F. X. Šaldy, kde je ke zhlédnutí původní opona tehdy začínajících autorů Franze Matsche a bratrů Gustava a Ernsta Klimtových. V odpoledních hodinách bude následovat pracovní setkání knihovníků Rakouských knihoven v České republice se zástupci Rakouského kulturního fóra Praha.
Sobotní den bude věnovaný učitelům a výuce němčiny jako cizího jazyka. Knihovna bude hostit workshopy zaměřené na některé okrajové, ale zajímavé oblasti jazykové výuky, jakými jsou média, film, literatura ve filmu, nářečí nebo také hudba ve výuce.
Po oba slavnostní dny a pak dál až do 27. května bude možné si činnost a události v Rakouské knihovně Liberec připomenout na výstavě v předsálí ve 2. poschodí liberecké knihovny.
„Rakouská knihovna je důležitou součástí nabídky Krajské vědecké knihovny v Liberci a nabízí celou řadu aktivit - kromě půjčování knih a dalších médií se jedná o workshopy pro studenty a pedagogy, literární workshopy a setkání s rakouskými autory, filmové projekce nebo německá veřejná konverzace. Na některých projektech spolupracujeme též s Technickou univerzitou v Liberci," dodala Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny.
Kromě Rakouské knihovny fungují při Krajské vědecké knihovně v Liberci také další cizojazyčné knihovny - Knihovna Goethe Institutu a Francouzská knihovna; své místo zde má též fond literatury v angličtině, ve svých počátcích budovaný ve spolupráci s organizací British Council.
Bližší informace o konání a programu oslav 30. výročí Rakouské knihovny v Liberci naleznou zájemci na webových stránkách knihovny na adrese www.kvkli.cz v Kalendáři akcí a také v sekci Aktuálně.
Související články
V soutěži Kniha roku bodovaly Waldvilla, Cizinec, sklo i Rokytnice
V liberecké knihovně začala první výstava google poezie na světě
Březen měsíc čtenářů přinese do liberecké knihovny téma udržitelnosti
3D tisk a další nové kurzy v krajské knihovně
Liberecká knihovna sází studentům čtenářský dvanáctiboj
Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské
Knihovna Liberec nově nabízí únikovou hru!
Liberecká knihovna dokončila projekt restaurování vzácných tisků
Krajská knihovna obnovuje kampaň na darování knih
Vedení liberecké knihovny přebírá nová ředitelka Dana Petrýdesová
Krajská knihovna od 3. prosince znovu otevřela
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Liberecký kraj má připomínky k návrhu konsolidačního balíčku
Krajští radní na mimořádném jednání schválili čtyři zásadní připomínky k navrhované novele zákona o rozpočtovém určení některých daní. Nesouhlasí například s jeho snížením nebo navrhují podíl kraje na spotřební dani z minerálních olejů. „Chápu, že vláda s návrhem na úspory veřejných financí přijít musela. Stejně jako v každé domácnosti, pro kraj nebo obec platí, že nemohou dlouhodobě utrácet víc, než jaké jsou jejich příjmy. Stejně by se dlouhodobě měl chovat i stát ve vztahu ke svým výdajům. Z každodenní zkušenosti vedení krajských financí však navrhujeme některé změny provést jinak. Jde nám zejména o to, aby byl řešen systém financování krajů. Podíly příjmů jednotlivých regionů dávno neodpovídají dnešní realitě," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Správa KRNAP vaří pivní narozeninový speciál
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
Turnovské koupaliště zahájilo provoz
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
Nejčtenější články
03.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
02.06.: Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
02.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.