Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou

17.05.2022 10:47:00 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: KULTURA | Obce: Liberecký kraj

Rakouská knihovna v Liberci slaví třicítku přednáškou i výstavou

Třicáté výročí od svého založení si v pátek 20. května připomíná Rakouská knihovna, která působí při liberecké Krajské vědecké knihovně. Ta připravila při této příležitosti pro čestné hosty a odbornou i laickou veřejnost program, jímž si chce toto významné jubileum připomenout.

„Mnoho čtenářů, kteří navštěvují Krajskou vědeckou knihovnu, ani neví, že má knihovna také cizojazyčné fondy. Některé jsou bohatší, třeba právě německé, s ohledem na oblast příhraniční, kde se knihovna nachází a na historii kraje. Rakouská knihovna je třicetiletá a je skvělé, že knihy nezůstávají jen v knižních regálech, ale právě workshopy a aktivní práce s tímto knihovním fondem seznámí potenciální čtenáře s možnostmi, které v naší knihovně v tomto fondu mají," říká Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Všem zájemcům je určena přednáška o světoznámé sklářské rodině Riedelů, která má své kořeny v Jizerských horách. Přednáška, nazvaná Riedelové - Sklářští králové z Jizerských hor, se uskuteční ve Velkém sále knihovny v pátek 20. května od 10 do 11 hodin.

Od 14 do 16 hodin bude v knihovně následovat oficiální slavnostní zahájení oslav pro pozvané čestné hosty a zástupce rakouského velvyslanectví, z nichž nejvýznamnějším bude člen diplomatického sboru Andreas Schmidinger, ředitel Rakouského kulturního fóra v Praze. Čestní hosté se zde setkají s vedením knihovny a s představiteli Libereckého kraje. Na setkání proběhne uvítání hostů s přípitkem, zdravice a zahájení programu oslav a výstavy.

Součástí programu pro delegaci hostů bude i exkurze do Divadla F. X. Šaldy, kde je ke zhlédnutí původní opona tehdy začínajících autorů Franze Matsche a bratrů Gustava a Ernsta Klimtových. V odpoledních hodinách bude následovat pracovní setkání knihovníků Rakouských knihoven v České republice se zástupci Rakouského kulturního fóra Praha.

Sobotní den bude věnovaný učitelům a výuce němčiny jako cizího jazyka. Knihovna bude hostit workshopy zaměřené na některé okrajové, ale zajímavé oblasti jazykové výuky, jakými jsou média, film, literatura ve filmu, nářečí nebo také hudba ve výuce.

Po oba slavnostní dny a pak dál až do 27. května bude možné si činnost a události v Rakouské knihovně Liberec připomenout na výstavě v předsálí ve 2. poschodí liberecké knihovny.

„Rakouská knihovna je důležitou součástí nabídky Krajské vědecké knihovny v Liberci a nabízí celou řadu aktivit - kromě půjčování knih a dalších médií se jedná o workshopy pro studenty a pedagogy, literární workshopy a setkání s rakouskými autory, filmové projekce nebo německá veřejná konverzace. Na některých projektech spolupracujeme též s Technickou univerzitou v Liberci," dodala Dana Petrýdesová, ředitelka knihovny.

Kromě Rakouské knihovny fungují při Krajské vědecké knihovně v Liberci také další cizojazyčné knihovny - Knihovna Goethe Institutu a Francouzská knihovna; své místo zde má též fond literatury v angličtině, ve svých počátcích budovaný ve spolupráci s organizací British Council.

Bližší informace o konání a programu oslav 30. výročí Rakouské knihovny v Liberci naleznou zájemci na webových stránkách knihovny na adrese www.kvkli.cz v Kalendáři akcí a také v sekci Aktuálně.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

V soutěži Kniha roku bodovaly Waldvilla, Cizinec, sklo i Rokytnice
V liberecké knihovně začala první výstava google poezie na světě
Březen měsíc čtenářů přinese do liberecké knihovny téma udržitelnosti
3D tisk a další nové kurzy v krajské knihovně
Liberecká knihovna sází studentům čtenářský dvanáctiboj
Krajská knihovna pokřtila znakoknihu Staré pověsti české a moravské
Knihovna Liberec nově nabízí únikovou hru!
Liberecká knihovna dokončila projekt restaurování vzácných tisků
Krajská knihovna obnovuje kampaň na darování knih
Vedení liberecké knihovny přebírá nová ředitelka Dana Petrýdesová
Krajská knihovna od 3. prosince znovu otevřela

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

V kraji pomáhají vyučujícím s nadanými dětmi proškolené metodičky

Již pátým rokem mohou školy a pedagogičtí pracovníci v Libereckém kraji využívat konzultací a podpory, kterou poskytují pracovnice projektu Naplňování krajského akčního plánu rozvoje vzdělávání v Libereckém kraji, aby mohli co nejkvalitněji pečovat o nadané žáky. „Metodičky pomáhají s rozpoznáváním nadaných dětí ve třídě, doporučují nejvhodnější metody práce s nimi i s celou třídou, spolupracují s pedagogicko-psychologickými poradnami z celého kraje. Podporují nejen jednotlivé učitelky, ale umí také nabídnout systémová řešení ředitelům škol," popsal Dan Ramzer, náměstek hejtmana Libereckého kraje pro resort školství, mládeže, tělovýchovy, sportu a zaměstnanosti.

Příjem žádostí o kotlíkové dotace odstartoval v pátek 1. července

V pátek 1. července v 9 hodin spouští Liberecký kraj příjem žádostí do programu Kotlíkové dotace v Libereckém kraji IV. Žádosti se budou podávat elektronicky prostřednictvím odkazu na krajském dotačním portálu https://dotace.kraj-lbc.cz/kotlikove-dotace. Odesláním elektronické žádosti si žadatelé zajistí pořadí podle data a času doručení. „Poté je třeba do 10 pracovních dní od podání elektronické žádosti doručit její písemnou verzi včetně příloh na adresu krajského úřadu," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova. Podrobný článek


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skončil 28. ročník Ještědu f Kleci. Jaký měl program a kdo zvítězil?
Otevřeli nová sportoviště v Horní Branné a Valteřicích
Severočeské muzeum v Liberci vystavuje renesanční církevní oděv
Festival v Berlíně představil Liberecký kraj: sirupy, mošty, kávu i Ještěd
Žitavská úzkokolejka už projela po opraveném mostě přes Mandavu

Nejčtenější články

01.07.: Po bouřce opět zasahovali krajští hasiči
02.07.: Historické vlaky jezdí o prázdninách z Turnova do Rovenska a Semil
02.07.: Bozkovská pouť má tradičně i sportovní nádech

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Tepelná čerpadla, solární ohřev TUV a vytápění, fotovoltaika, podlahové vytápění

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT