Slavíme Evropský den chráněných území
24.05.2022 14:22:38 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Krkonoše
Správa Krkonošského národního parku se připojuje k oslavám Evropského dne chráněných území. Tento svátek připomíná 24. května význam dobře koncipované a udržované sítě velkoplošných chráněných území na evropském kontinentu a jejich roli v zachování přírodního, kulturního a historického dědictví.
V České republice máme v současné době čtyři národní parky, přičemž Krkonošský národní park je nejstarší, a 26 chráněných krajinných oblastí. Tato velkoplošná chráněná území vedle zachování přírodovědeckých hodnot nabízejí prostor pro poučení i oddych, pokud tyto aktivity probíhají šetrným, nebo jak je stále běžnější označení, udržitelným způsobem.
Krkonoše - pohoří pro svou podobu se Skandinávií označované jako ostrov tundry uprostřed Evropy - jsou unikátní mozaikou horských ekosystémů. Svahy hor pokrývají horské lesy a louky, horní partie plochých hřebenů porůstá borovice kleč, alpínské trávníky a rašelinná společenstva. Druhově bohaté jsou také kary, vzniklé působením ledovců v minulosti, s velmi důležitou rolí lavin v současnosti. Snaha našich předků o ochranu tohoto území vyvrcholila v roce 1963, kdy byly Krkonoše vyhlášeny národním parkem.
„Za téměř šest desítek let trvání národního parku se krkonošská ochrana přírody musela vypořádat s celou řadou problémů a vlivů, které se bytostně dotýkaly existence a podstaty národního parku," říká ředitel Správy KRNAP Robin Böhnisch. „Na jedné straně se podařilo odvrátit realizaci plánu na vybudování lyžařského areálu v Modrém dole, na straně druhé vzniklo pod heslem „hory patří pracujícím" nesčetné množství velkoobjemových rekreačních zařízení, někdy navíc nevalné architektonické hodnoty. A v podobné situaci jsme i dnes, i když už pod jinými hesly. Téměř denně řešíme zhoubný fenomén apartmánového bydlení a návštěvnost Krkonošského národního parku - 13 milionů návštěv nás řadí k pětici nejnavštěvovanějších národních parků na světě. Náš úkol, totiž obrana veřejného zájmu ochrany přírody a krajiny, představuje každý den ohromnou výzvu," dodal Böhnisch.
Z hlediska ochranářské práce se celá řada věcí daří. Úspěšná je přestavba dříve hospodářských lesů nevhodného druhového složení zejména v nižších polohách hor na lesy přírodě blízké. Paleta výzkumných aktivit a navazujících projektů pomáhá zadržovat vodu v krajině a na dříve uměle odvodněná místa se vracejí nejrůznější mokřadní biotopy včetně rašelinných smrčin. Díky spolupráci s místními hospodáři se rozšiřuje péče o horské louky, které se nám odvděčují návratem řady druhů rostlin a bezobratlých na lokality, kde byly v minulosti běžné. Nebývale narůstá fenomén dobrovolnictví. Zvládání turistického tlaku na Krkonoše by nebyl možný bez kvalitní péče o turistickou infrastrukturu - cesty, turistické chodníky, odpočinková místa a naučné stezky. Pro tuto mnohaúrovňovou péči jsou Krkonoše velmi dobrou značkou, z níž profituje celý region, který žije z cestovního ruchu.
Přes všechny tlaky na zdejší přírodu jsme letos již potřetí úspěšně obhájili certifikát přeshraniční spolupráce Federace EUROPARC „Transboundary Parks". Mezinárodní komise hodnotí například harmonizaci strategických cílů, praktickou péči o přírodu, ale např. i komunikaci s veřejností. „Krkonoše byly jedním z prvních certifikovaných přeshraničních parků v Evropě," uvedl Robin Böhnisch. „S polskými partnery máme společné logo, společnou strategii péče o oba parky, koordinujeme monitoring přírody, ekologickou výchovu, máme společné projekty, pravidelně se potkáváme, učíme se jazyk svých partnerů. Krkonoše jako hory žádná politická státní hranice nezajímá. Příroda je tu jen jedna. A my se tomu snažíme jako správci území přizpůsobit," dodal.
Další informace o Federaci Europarc najdete na http://www.europarc.org.
Související články
Krkonoše jsou opět čistější, na skládce skončí 5 tun odpadu
Krkonošskému národnímu parku je 59 let
Federace Europarc ocenila české národní parky
Začíná další sezona na krkonošských loukách
Správa KRNAP přijímá žádosti o příspěvek na péči o travní porosty
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2021 získalo osm oceněných
Probouzíme krkonošské louky
Řidiči pozor, začíná jarní migrace žab!
Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les… aneb světové oslavy
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Strážci KRNAP absolvovali školení sebeobrany
Opustil nás profesor Jan Jeník, pedagog a vědec spjatý s Krkonošemi
Jaká byla návštěvnost Krkonoš v roce 2021?
Slavíme světový den mokřadů
Ve školách zimuje čtrnáct Bodlinek
Muttichovy němé značky brzy uvidíte v novém kabátě
Správa KRNAP vydala interiérové turistické mapy
Online otevřený Krkonošský národní park pro školy
Hnojení je hostina pro krkonošské louky
Krkonoše mají své unikátní dobročinné suvenýry
Mokřady nad Valteřicemi jsou pokoseny a dostaly novou šanci
Krkonoše jsou opět čisté, nasbíralo se 3,5 tuny odpadu
Les u Harrachova uklízeli dobrovolníci a zaměstnanci Škoda Auto
Novým prezidentem Federace EUROPARC je Michael Hošek
Ohlédnutí za letní turistickou sezonou v Krkonoších
Probuďte své smysly v klášterní zahradě ve Vrchlabí
Když je borůvka v Krkonoších vetřelcem…
Vrchlabská genofondová banka se stala členem Unie botanických zahrad
Kapitán Hejkal mobilizuje: Hrozí zamoření odpadkouši!
Voda v Krkonoších – jak to s ní je?
Krkonošský Památník obětem hor se opravuje
Pastva – spása pro krkonošské louky
Bilance středeční bouřky v Krkonoších: 20 000 m3 poničeného dřeva
Jaká byla návštěvnost prvního prázdninového víkendu v Krkonoších?
Krkonoše lákají nejen na zimní sporty, ale i tradiční horská řemesla
Data ze sčítačů potvrzují výjimečnost turistického roku 2020
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Kraj bude nadále přispívat na tramvaje mezi Libercem a Jabloncem
Liberecký kraj bude i nadále přispívat na provoz tramvajové linky č. 11 z Liberce do Jablonce nad Nisou. Celkem se jedná o částku 51.719.400 korun. „Na provoz tramvajové linky č. 11 přispíváme pravidelně. V roce 2019 to bylo 18 milionů korun, v roce 2024 pak 55.447.000 korun a pro letošek počítáme s částkou 51.719.400 korun," uvedl Jan Sviták, náměstek pro dopravu.
Liberecký kraj založil dvě obchodní společnosti pro energetické projekty
Jednatelem nově založených společností Energie Ralsko, s.r.o. a Energie LK, s.r.o. bude Zbyněk Miklík. Krajské organizace se zaměří na provozování obnovitelných zdrojů energie a na její distribuci. „Obě obchodní společnosti jsme založili na konci loňského roku s hlavním cílem hledat energetické úspory a vlastní zdroje energií. Pracovat pro kraj budou na základě příkazní smlouvy, ve které kraj bude zadávat požadované úkoly. Jednatelem obou společností bude Zbyněk Miklík. Budu se těšit na spolupráci," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Správa KRNAP v loňském roce vykoupila přes 11 hektarů pozemků
Dvě prohry volejbalistů Malé Skály s hradeckou Slavií
Sluha dvou pánů v podání Divadla Bez debat v Libštátě
Kraj hledá firmu, jež postaví Centrální depozitář v Českém Dubu
Nové odchytové zařízení pro psy v Turnově spouští provoz
Nejčtenější články
21.01.: Neformální lednové setkání s podnikatelským sektorem v Turnově
21.01.: Ve sbírce Krabice od bot dárci doručili 61 tisíc krabic plných radosti
22.01.: Mladí sportovci se chystají na olympiádu dětí a mládeže
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.