Začíná další sezona na krkonošských loukách
08.05.2022 10:20:40 | Autor: Radek Drahný | Rubrika: VOLNÝ ČAS | Obce: Krkonoše

Krkonošský národní park je znám svou arkto-alpínskou tundrou a krkonošskými lesy. Neméně významným fenoménem však byly a jsou zdejší louky, na nichž se nachází pestrá rodina rostlin i živočichů vázaných svým životem právě na louky. Aby tomu tak bylo i nadále, Správa KRNAP už více než dvě desetiletí aktivně podporuje péči o louky našich nejvyšších hor.
Využívá k tomu prostředky z programů Ministerstva životního prostředí a Operačního programu Životní prostředí. V loňském roce byla částkou 12,5 mil. korun podpořena péče na 750 hektarech krkonošských luk. Posledním zdrojem financování je Program rozvoje venkova Ministerstva zemědělství, kdy Správě KRNAP přísluší pouze komunikace s hospodáři ohledně vhodných způsobů a termínů zemědělských prací.
Jakmile se roční období přehoupne do jara, nastává krátké, intenzivní období příprav před hlavní sezonou růstu, kvetení, rozmnožování, sečení a mnohého dalšího. Nový život se nerodí jen venku, ale i u našich hospodářů. S příchodem jara je zapotřebí louky připravit. To spočívá zejména ve vyhrabání staré trávy. S tím nám na menších botanicky vzácných lokalitách pomáhají žáci především místních škol. Větším loukám musí postačit strojní vláčení čechrající mech i polehlou stařinu a zarovnávající nerovnosti třeba po podzimním rytí divokých prasat. Vláčení též příznivě podporuje vsakování jarní vláhy, dostupnost živin, odnožování a vzcházení slabších druhů rostlin.
S příchodem jara také začíná fungovat terénní pracovní skupina, která jako součást projektu Obnovný management krkonošských luk bude do konce listopadu na loukách pomáhat s výřezy náletových dřevin, úpravou stružek, sběrem kamenů i v boji s invazivními druhy rostlin (šťovíkem alpským, lupinou mnoholistou, křídlatkami i dalšími).
Zmiňovaný projekt běžící od roku 2018 a má před sebou poslední dvě sezony. Doposud bylo do péče o louky zapojeno 54 hospodářů. Zejména díky nim se projektu každoročně daří zajistit péči pro přibližně 350 hektarů na 50 lokalitách po celém území národního parku (např.: Zadní Rennerovky, Friesovy Boudy, Dvoračky, Studniční Boudy, Braunovy Louky a mnohé další).
Hospodáři prospívají loukám řadou prací. V minulém roce bylo pouze v rámci projektu vláčeno 108 hektarů, hospodářskými zvířaty vypaseno bezmála 130 hektarů luk (nejčastěji ovcemi, kravami ale i koňmi), navíc na 50 hektarech byly přesekány nedopasky. Na 45 hektarech proběhla senoseč, 70 hektarů bylo posekáno s následným odvozem travní hmoty. Dále se podařilo pohnojit 8 hektarů luk a povápnit 13 hektarů.
Na některé práce nestačí hospodáři, pracovní skupina ani nikdo jiný ze Správy KRNAP. Proto jsou oslovování externí zhotovitelé, kteří provádí technicky náročné výřezy vzrostlých stromů, frézování pařezů, převoz kompostů, asanaci skládek a podobně.
Správná péče o louky není jen o zachování našeho přírodního bohatství v podobě stovek druhů rostlin, živočichů a prostředí, kde mohou žít. Jde o koloběh života, který je potřeba zachovat a chránit...
Související články
Správa KRNAP přijímá žádosti o příspěvek na péči o travní porosty
Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2021 získalo osm oceněných
Probouzíme krkonošské louky
Řidiči pozor, začíná jarní migrace žab!
Znám křišťálovou studánku, kde nejhlubší je les… aneb světové oslavy
Správa KRNAP dočasně uzavírá některé cesty v horách
Strážci KRNAP absolvovali školení sebeobrany
Opustil nás profesor Jan Jeník, pedagog a vědec spjatý s Krkonošemi
Jaká byla návštěvnost Krkonoš v roce 2021?
Slavíme světový den mokřadů
Ve školách zimuje čtrnáct Bodlinek
Muttichovy němé značky brzy uvidíte v novém kabátě
Správa KRNAP vydala interiérové turistické mapy
Online otevřený Krkonošský národní park pro školy
Hnojení je hostina pro krkonošské louky
Krkonoše mají své unikátní dobročinné suvenýry
Mokřady nad Valteřicemi jsou pokoseny a dostaly novou šanci
Krkonoše jsou opět čisté, nasbíralo se 3,5 tuny odpadu
Les u Harrachova uklízeli dobrovolníci a zaměstnanci Škoda Auto
Novým prezidentem Federace EUROPARC je Michael Hošek
Ohlédnutí za letní turistickou sezonou v Krkonoších
Probuďte své smysly v klášterní zahradě ve Vrchlabí
Když je borůvka v Krkonoších vetřelcem…
Vrchlabská genofondová banka se stala členem Unie botanických zahrad
Kapitán Hejkal mobilizuje: Hrozí zamoření odpadkouši!
Voda v Krkonoších – jak to s ní je?
Krkonošský Památník obětem hor se opravuje
Pastva – spása pro krkonošské louky
Bilance středeční bouřky v Krkonoších: 20 000 m3 poničeného dřeva
Jaká byla návštěvnost prvního prázdninového víkendu v Krkonoších?
Krkonoše lákají nejen na zimní sporty, ale i tradiční horská řemesla
Moderní technologie pronikají i do lesa
Kampaň Není zvěř jako zvěř rozjíždí i v roce 2021
Se začátkem prázdnin si připomeňme pravidla Krkonošského parku
V Krkonoších se rozmáhá nelegální horolezectví
Data ze sčítačů potvrzují výjimečnost turistického roku 2020
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajští zastupitelé odsouhlasili sloučení liberecké textilní a strojní průmyslovky
Rozšíření přístupu k všeobecnému vzdělávání a zlepšení kvality výuky za využití nových technologií. Takové jsou cíle a zároveň výhody chystaných organizačních úprav ve struktuře středních škol zřizovaných Libereckým krajem. Sloučení Střední průmyslové školy strojní a elektrotechnické a Vyšší odborné školy se Střední průmyslovou školou textilní dnes schválili krajští zastupitelé. Hlasovalo celkem 36 zastupitelů. Pro jich bylo 28, proti 7 a jeden zastupitel se hlasování zdržel. Změna vstoupí v platnost od 1. července tohoto roku. Podle nového schématu se bude vyučovat od školního roku 2024/2025. Název školy bude znít Střední průmyslová škola a Vyšší odborná škola, Liberec, příspěvková organizace. Ředitelem zůstane Jaroslav Semerád. „Díky sdílení materiálního a technického vybavení se zlepší podmínky pro vzdělávaní studentů," řekl Jiří Čeřovský, náměstek hejtmana pro resort školství, mládeže, sportu a zaměstnanosti.
Liberecký kraj má připomínky k návrhu konsolidačního balíčku
Krajští radní na mimořádném jednání schválili čtyři zásadní připomínky k navrhované novele zákona o rozpočtovém určení některých daní. Nesouhlasí například s jeho snížením nebo navrhují podíl kraje na spotřební dani z minerálních olejů. „Chápu, že vláda s návrhem na úspory veřejných financí přijít musela. Stejně jako v každé domácnosti, pro kraj nebo obec platí, že nemohou dlouhodobě utrácet víc, než jaké jsou jejich příjmy. Stejně by se dlouhodobě měl chovat i stát ve vztahu ke svým výdajům. Z každodenní zkušenosti vedení krajských financí však navrhujeme některé změny provést jinak. Jde nám zejména o to, aby byl řešen systém financování krajů. Podíly příjmů jednotlivých regionů dávno neodpovídají dnešní realitě," uvedl hejtman Martin Půta.
Nejnovější články
Správa KRNAP vaří pivní narozeninový speciál
Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
Turnovské koupaliště zahájilo provoz
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
Nejčtenější články
03.06.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek 11. jarního kola
02.06.: Začátkem června startují stavební práce ve Fučíkově ulici v Turnově
02.06.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 2. až 4. června
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.