Špéra slaví 140. výročí ve velkolepém stylu

01.02.2024 16:40:15 | Autor: Jiří Zemín | Rubrika: ŠKOLSTVÍ | Obce: Turnov

Špéra slaví 140. výročí ve velkolepém stylu

SUPŠ a VOŠ Turnov v letošním roce oslaví významné jubileum - 140. výročí založení školy. V rámci oslav se připravují zajímavé akce nejen pro absolventy školy, ale také běžnou veřejnost. Minulý týden Muzeum Českého ráje v Turnově také slavnostně otevřelo novou stálou expozici školy.

140 let řemeslné kvality

Turnovská Špéra vstoupila do roku oslav 140. výročí založení školy. Škola, která je bezpochyby unikátní, vychovala za nepřetržitých 140 let nemalý počet vynikajících umělců a řemeslníků jako například malíře Jaroslava Šerých, rytce Václava Fajta, malíře Vladimíra Vélu, designéra Jana Čapka a další výrazné osobnosti české výtvarné scény.

Přes skromné začátky, kdy byl na škole v roce 1884 vyučován pouze obor broušení kamenů, se škola rozvinula v opravdu významnou vzdělávací instituci v oblasti zpracování kovů a drahých kamenů, která je ojedinělá nejen v naší republice, ale i ve střední Evropě.

Korunovační klenoty opět v Turnově

Hlavní oslavy výročí proběhnou poslední víkend v květnu 25. A 26.5., kdy bude škola otevřená veřejnosti. Již nyní vedení školy připravuje velkolepý kulturní program jak pro absolventy, tak i běžné návštěvníky. Ve výstavním sále školy budou vystaveny poprvé v historii kopie korunovačních klenotů, které byly zhotoveny právě na této škole. Zároveň proběhne také sraz absolventů školy, jehož hlavní část se bude konat ve velkém sále KC Střelnice za doprovodu světově uznávaného hudebního tělesa, jehož název ovšem vedení školy veřejnosti zatím tají. K návštěvě školy byl pozván například také prezident Petr Pavel, který svoji účast zatím pevně nepotvrdil. V neposlední řadě škola také pokřtí nový katalog nejlepších žákovských prací za posledních 10 let.

Podcast Špéra 1 4 0

V rámci výročí škola také vydává vlastní podcast s názvem Špéra 1 4 0, jehož úvodní díl si již můžou zájemci poslechnout v aplikaci Spotify, případně přes odkaz na webových stránkách školy. Tímto podcastem bude posluchače provázet učitelka výtvarné přípravy MgA. Juliana Höschlová a s různými hosty bude v několika dílech hovořit o historii školy, o významných osobnostech, řemeslných rodinných firmách, ale i o vztazích, které na škole vznikly a jiných zajímavostech.

Expozice školy v Muzeu Českého ráje

Před několika dny byla slavnostní vernisáží v Muzeu Českého ráje v Turnově otevřena také nově zrekonstruovaná stálá expozice školy, kde jsou zastoupeny výrobky studentů a studentek ze všech pěti oborů za posledních 10 let. Vernisáž proběhla za účasti mnoha hostů, ale také zaměstnanců školy a absolventů. Expozici spolu slavnostně otevřeli a pomyslně tak zahájili rok oslav školy ředitel Muzea Českého ráje v Turnově PhDr. Jan Prostředník, Ph.D. a ředitelka školy Ing. Jana Rulcová.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Mladí umělci ze SUPŠ a VOŠ Turnov zazářili na soutěži v Rakousku
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
Turnovská Špéra spolupracuje s firmami a přináší inovace do výuky
Turnovská SUPŠ a VOŠ v měsíci září hýřila aktivitami
První úspěšný příměstský tábor Art Camp na SUPŠ a VOŠ Turnov
Turnovská Špéra pořádá Dny otevřených dveří
Na turnovské Špéře jsou aktivní
Turnovská Šperkárna se dočká výměny střešní krytiny

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 4 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.

Hladina podzemních vod v okolí dolu Turów za poslední dva roky vzrostla

Česká geologická služba předložila výsledky měření hladin podzemních vod v okolí dolu Turów na českém území a v okolí podzemní těsnící stěny. Vyplývá z nich, že roste jejich hodnota podél těsnící stěny na polském území, v hlubších kolektorech mezi stěnou a státní hranicí Polské a České republiky a také mezi podzemní stěnou v samotném dole Turów. Oproti tomu od září 2020 až do dubna 2024 hladiny podzemních vod v hlubších kolektorech na českém území nadále klesaly a na konci dubna 2024 jsou na nejnižší úrovni. V okolí Uhelné od srpna 2023 hladiny podzemní vody převážně stagnují a od února 2024 nepatrně rostou. „Výsledky jsou nyní mírně pozitivní. Stoupání hladin vrtů za těsnící stěnou má setrvalou tendenci a propisuje se již do několika hlubinných vrtů na českém území," uvedl Václav Židek, radní pro resort životního prostředí a zemědělství. „Jsem rád, že se také připravuje nový hydrogeologický model, který pohyb podzemních vod podrobně zmapuje. Budeme tak mít kromě čísel z měření i konkrétnější přehled vývoje a chování podzemních vod."


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kultura v Železném Brodě v květnu
Odpolední zastavení s neziskovým sektorem v Turnově
Harrachové ve službách Habsburků: Po celé Evropě
Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
Den otevřených dveří hasičů v kraji přilákal 2500 fanoušků

Nejčtenější články

17.05.: Hořela elektroprodejna v Semilech
19.05.: Přehled fotbalových výsledků a tabulek devátého jarního kola
17.05.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří od 17. do 19. května

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT