Vybrané hrady a zámky zůstávají otevřené i v listopadu

31.10.2023 19:15:33 | Autor: Lucie Bidlasová, pjs | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Český ráj,Liberecký kraj

Vybrané hrady a zámky zůstávají otevřené i v listopadu

Řada hradů a zámků ve správě Národního památkového ústavu zůstává otevřená i v listopadu, a to přesto, že oficiální turistická sezona skončila v říjnu. Vedle tradičních nabídnou také speciální tematické prohlídky, připravuje se adventní program. 11. listopadu se památky otevřou pro válečné veterány zdarma. Podzimní novinkou jsou Poesiomaty na hradu Kunětická hora na Pardubicku a u hradu a zámku Frýdlant na Liberecku.

Už tradičně zůstane otevřený zámek Sychrov na Liberecku, který má, až na dva dny v roce, otevřeno stále. „Na druhý listopadový víkend připravujeme pohádkové prohlídky, konec měsíce bude patřit vyhlášeným Adventním trhům a populárním Čertovským prohlídkám. Druhým celoročně zpřístupněným objektem jsou na severu Čech Zákupy na Českolipsku, kde nabízíme tzv. Zimní trasu. A protože nám počasí přeje, tak dokud nenapadne sníh, umožníme předem objednaným zájezdům i prohlídku Bezdězu," vyjmenoval možnosti výletů za památkami Miloš Kadlec, ředitel ÚPS Sychrov.

Na Pardubicku je celoročně přístupný zámek Slatiňany. Otevřeno bude mít vždy od čtvrtka do soboty a turisté mohou navštívit Zimní okruh. Uzavřena zůstává zámecká zahrada. O listopadových víkendech a státním svátku 17. 11. bude otevřený také Kuks na Královéhradecku, kromě prohlídek hospitálu se zde konají oblíbené Vánoční trhy.

Během Dne válečných veteránů v sobotu 11. listopadu budou mít veteráni vstup na památky ve správě NPÚ zdarma.

Poesiomaty, neboli poetická mluvítka, přibližují nově historii i současnost vybraných památek NPÚ. Na Pardubicku bude Poesiomat na rondelu Kunětické hory u studny. Návštěvníci si ho mohou poslechnout od pátku 27. října. „Kunětická hora je fenomén. Východočeský Říp. Vidíte odtud do celého kraje. Je to místo s bohatou historií, zároveň měl hrad v minulosti už kolikrát namále," říká autor projektu Ondřej Kobza ze spolku Piána na ulici. „Poesiomat je tak zároveň i symbolickým poděkováním všem, kteří se zasloužili o jeho záchranu," dodal.

Poesiomat na Kunětické hoře vedle zajímavostí o významném středověkém hradě nabídne i básně o kuňkách od Ivana "Magora" Jirouse, recept na kunětické preclíčky od Magdaleny Dobromily Rettigové nebo píseň ze seriálu Arabela, který se zde natáčel. „Kunětická hora je cílem výletníků během celého roku. Potkáte tu všechny věkové kategorie - od maminek s kočárky po seniory. Věřím, že pro všechny bude zpestřením zastavit se a poslechnout si nachystané úryvky, které náš hrad představí v historických, kulturních a vlastně i kulinářských souvislostech," doplnil Miloš Jiroušek, kastelán Kunětické hory.

V severních Čechách bude Poesiomat u hradu a zámku Frýdlant na vyhlídce nad parkovištěm. Jeho osazení a zprovoznění proběhne v průběhu listopadu.

13. ročník projektu Národního památkového ústavu Po stopách šlechtických rodů je v roce 2023 věnován Harrachům. Na stěžejním objektu, zámku Hrádek u Nechanic, pokračuje každou neděli od 15 hodin přednáškový cyklus zaměřený na tento rod - poslední přednáška, kterou povede PaedDr. Jan Luštinec, je naplánovaná na 5. 11. Adventní prohlídky s unikátní vánoční výzdobou začínají na Hrádku u Nechanic 1. prosince. Podrobný program projektu Po stopách šlechtických rodů celého letošního roku zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Podzimní slavnost uzavře sezonu na Valdštejně i v Českém ráji
Dny evropského dědictví 2023 na hradech a zámcích
Hradozámecká noc 2023 bude mít centrum na Hrádku u Nechanic
Hradozámecká noc oživí Trosky, Rohozec, Grabštejn i Valdštejn
Kulturně pestrý srpen na Valdštejně
Červencová návštěvnost hradů a zámků je milým překvapením
Srpnové akce projektu Po stopách Harrachů
Valdštejn ožije středověkem
Prázdninové akce na Sychrově
Hrady a zámky zahajují 1. dubna návštěvnickou sezonu
Lyže, sklo, památky, železnice i příroda. Letošek je Rokem Harrachů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Uzavírka na I/35 omezí provoz na Kyselovsku

Ve dnech 19. a 20. června 2024 bude v Turnově, Kyselovsku probíhat oprava silnice číslo I/35 v úseku kolem křižovatky se silnicí číslo III/27927 směr Pelešany. Tato křižovatka bude ve středu 19. června 2024 neprůjezdná od zhruba 7:30 hodin do asi 15:30 hodin. Ve čtvrtek 20. června 2024 od zhruba 7:30 hodin do asi 22:30 hodin. Dojde k frézování a pokládce nového povrchu, doprava v místě bude řízena semafory.

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Hasiči během bouřlivé noci vyjížděli k více než stovce událostí
Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 21. až 23. června
Kraj pořídil svým organizacím dalších šestnáct elektromobilů
Botanická zahrada oslaví Mezinárodní den tropů
Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách

Nejčtenější články

21.06.: Pachatele přepadení v Železném Brodě zadrželi policisté po 15 minutách
20.06.: Rohanské stezky se opět hlásí o slovo!
20.06.: Nejlépe se žije v hlavním městě Praze, Liberecký kraj je desátý

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT