Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování

29.07.2022 07:29:40 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování

Ve druhém čtvrtletí letošního roku probíhal státní zdravotní dozor a ve sledovaném období provedli zaměstnanci KHS Libereckého kraje  celkem 215 kontrol v provozovnách společného stravování. Z tohoto počtu v rámci stanovených krajských priorit zkontrolovali 16 individuálních zdrojů pitné vody, 29 sanitačních postupů výrobníku ledu a čtyři provozovny stravovacích zařízení s výdejem jídel nad 500 porcí denně.

Kontroly krajských priorit budou pokračovat v průběhu celého roku. Za zjištěné nedostatky uložili 45 pokut v celkové výši 215 500 Kč. Dále nařídili třikrát likvidaci potravin/pokrmů, dvakrát sanitaci, dvakrát zákaz používání nejakostní pitné vody z individuálního zdroje a jednou okamžité uzavření provozovny.

Za účelem ověření zdravotní nezávadnosti podávaných pokrmů odebrali hygienici celkem 40 vzorků, které byly posuzované z hlediska mikrobiologických ukazatelů. Ve sledovaných ukazatelích nevyhovělo celkem osm vzorků - tři vzorky pitné vody, jeden vzorek zmrzliny, dva vzorky pokrmů a dva vzorky ledu.

Kontroly sanitačních postupů výrobníků ledu a zavedení postupů přípravy ledu a sanitace do systému HACCP proběhly dosud v 29 provozovnách Libereckého kraje. Ve všech případech byly napojeny na veřejný vodovod. V osmi případech byly zjištěny nedostatky z hlediska provozní hygieny (čistoty) výrobníku ledu, zejména ve výrobní části výrobníků ledu, kdy na povrchu byly nánosy nečistot a nánosy plísně. Na mikrobiologické ukazatele byly vyšetřeny 3 vzorky. KHS LK vydala 1 rozhodnutí o sanitaci výrobníku ledu a za zjištěné nedostatky uložila 5 pokut, v celkové výší 13 000 Kč.

„V porovnání s minulými roky, patří dnes výrobník ledu ke standardnímu vybavení provozovny. Překročení mikrobiologických ukazatelů může být příčinou střevních potíží, bolestí břicha, průjmů, zvýšené teploty či zvracení. Potíže většinou vymizí do dalšího dne, ale mohou být nepříjemné," vysvětlila Alena Patková, pověřená řízením odboru hygieny výživy předmětů běžného užívání a pokračovala: „Je proto nutné, aby provozovatelé výrobě ledu, který používají k přípravě nápojů, věnovali dostatečnou pozornost. V první řadě musí udržovat výrobníky ledu v čistotě dle pokynů výrobce, který udává jak použitelné přípravky, tak i frekvenci čištění. V rámci stravovacích provozoven se v praxi setkáváme s manuálním čištěním vnitřního prostoru výrobníků obsluhou provozovny ve frekvenci 1x/den, 1x/týden, ale i 1x/2 týdny. Profesionální čištění specializovanou firmou bývá na provozovny objednáváno 1x/měsíčně, častěji však v delších intervalech. Z hlediska správné hygienické praxe považujeme četnost čištění 1x/týden za hraniční a delší nelze doporučit, protože se ve vlhkých podmínkách velmi dobře daří bakteriím a plísním. Taktéž profesionální vyčištění s rozebraným výrobníkem nelze opomenout, protože ložiska plísní a kolonie bakterií mohou být přítomny i v částech, kam se při běžném úklidu člověk nedostane a z takových míst se pak šíří nežádoucí organismy dále po výrobníku. K manipulaci s ledem doporučujeme pouze používání nástrojů, které jsou pravidelně omývány a uloženy mimo výrobník ledu, ideálně v uzavřené nádobě, například lopatky či kleštičky."

Parametry, v nichž byly nejčastěji shledávány nedostatky:

• označování rozpracovaných pokrmů, polotovarů (konkrétně neoznačení datem výroby a datem spotřeby)
• ochrana potravin/pokrmů před kontaminací (křížení pracovních ploch)
• požadavky na hygienu provozu (nedodržování zásad provozní hygieny, zejména úklid, čistota)
• datum použitelnosti, datum minimální trvanlivosti (používání potravin s prošlou dobou spotřeby

„V uvedeném období jsme se kromě běžné kontrolní činnosti zaměřili na poskytování stravovacích služeb na akcích typu městských slavností, poutí či jarmarků. S nastupujícím létem a teplým počasím každoročně věnujeme pozornost na rekreační oblasti, oblasti navštěvované turisty u koupacích míst a jiných vodních ploch. Významný podíl zde představuje stánkový prodej, který vzhledem k omezenému prostoru provozovny představuje riziko z hlediska správného uspořádání a vybavení stánku a skladování potravin," popsala Patková, a uzavřela: „Vybavení provozovny je klíčem k dodržování správného režimu jak provozní, tak i osobní hygieny zaměstnanců, což je základem prevence možných problémů vznikajícím z nedodržování obojího."

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Na podporu obchodů na venkově rozdělí kraj téměř čtyři a půl milionu

Malé prodejny na venkově i letos podpořil Liberecký kraj, a to prostřednictvím dotačního programu nazvaného Obchůdek 2021+. Peníze zamíří do obcí do tisíce obyvatel, případně do obcí do tří tisíc obyvatel, v jejichž místních částech žije méně než tisícovka lidí a na jejichž území se nachází nejvýše jedna maloobchodní prodejna s převahou prodeje potravin a nápojů. „V programu bylo stejně jako v předchozím roce k dispozici 4,4 milionu korun. 3,8 milionu poskytlo ze svého rozpočtu ministerstvo průmyslu a obchodu a šesti sty tisíci korunami přispěl Liberecký kraj," uvedl Jiří Ulvr, člen rady kraje pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.

Skleníky v liberecké botanické zahradě se dočkají obnovy

Více než 20 let staré opláštění skleníků v liberecké botanické zahradě se dočká obnovy. Liberecký kraj poskytne na tento projekt celkem 2 160 000 korun mimo běžný rozpočet organizace. Nové skleníky bude mít botanická zahrada ještě letos, s nejvyšší pravděpodobností už na konci října letošního roku. „Opláštění skleníků v botanické zahradě je v nevyhovujícím stavu. Je poškozené UV zářením, má mnoho prasklin v plexiskle, které navíc zarůstá mechem. Netěsní tam také střechy i okna. Rozhodli jsme se proto vyhovět žádosti pana ředitele Václava Lenka o účelový příspěvek mimo rozpočet organizace a poskytneme botanické zahradě na obnovu skleníků 2 160 000 korun," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro resort kultury, památkové péče a cestovního ruchu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Pašijové hry zahájí novou sezonu na Valdštejně
Podzemí vydá poklady na Velký pátek. 14 jeskyní začne sezonu dřív
Na Zákupech zpřístupní nové interiéry, vzdají poctu Habsburkům
Paňmaminko, utonuli jsme zimu. Dlaskův statek slaví Velikonoce
Šestá výstava v Original Gallery je ve stylu kubismu

Nejčtenější články

26.03.: Silnice kolem Souše bude od čtvrtka 28. března opět průjezdná
25.03.: Sváteční prohlídky připravili na Rotštejně
27.03.: 8 metrů – letošní maximum na Mapě republiky

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT