Předposlední květnový víkend zahájil Týden oslav Turnova

25.05.2022 19:42:42 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Předposlední květnový víkend zahájil Týden oslav Turnova

Turnov zažil neskutečně nabitý víkend spojený s akcemi k výročí 750 let města. Na své si přišli děti, jejich rodiče, sportovní nadšenci i milovníci kulturních zážitků.

Sobotní dopoledne v Turnově bylo rušné, a to nejen na místních školách. Své brány otevřela MŠ a ZŠ Sluníčko, která slaví 50 let své existence. Slavnostně se otevřela také Střední zdravotnická škola s připomínkou 60 let od svého vzniku. ZŠ Skálova nabídla už tradiční Školu hrou, celou budovu zaplnily úkoly pro všechny generace a spousta dobrot z dílny rodičů i žáků školy.

Podobně lákavé menu nabídla také ZŠ Žižkova, jejíž Školní jarmark je už proslulý. Kromě akademie žáků na příchozí čekalo představení a křest zbrusu nové knihy Děti Turnovu. ZŠ Zborovská lákala nejen rodiče svých žáků, ale i kolemjdoucí, nachystala totiž venkovní aktivity. ZŠ 28. října rozhodně nezůstala pozadu, otevřeno měla už od 9 hodin.

Květnové akce k výročí města Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová Podobně jste mohli navštívit novou budovu ZŠ Mašov nebo Gymnázium Turnov. Skvělé bylo, že se všude objevila velká spousta rodičů a dětí v dobré náladě, bylo vidět, že lidé si víkendový den užívají. Přímo ze školy se rodiče s dětmi mohli vypravit do Žluté ponorky, kde na ně čekala ukázka volnočasovek a odpolední program kroužků přímo v zahradě. I tady bylo plno...

Řada Turnováků se ostatně vypravila také do otevřených prostor Juty, kde už v poledne hlásili více než 500 návštěvníků. Juta otevřela objekty veřejnosti u příležitosti 150. výročí založení turnovského závodu. A pokud se Vám nechtělo objevovat prostory turnovských organizací, možná jste vyrazili za sportem.

Možností bylo hned několik, ať už inline závody O pohár starosty města Turnova u Maškovy zahrady nebo Fotbalový víkend FK Turnov. FK Turnov oslavil 120 let od svého založení, fanoušci fotbalu si tedy přišli na své po celý víkend.

Květnové akce k výročí města Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová Vrcholem byl nedělní zápas starých gard FK Turnov a FC Sparta Praha. Před výkopem zápasu starosta města Tomáš Hocke ještě stihnul ocenit významné fotbalové osobnosti výroční medailí.

Za pravý vrchol víkendu by se bez nadsázky dal označit sobotní večer v letním kině. Alespoň řada diváků by to zřejmě potvrdila. Večer v 19 hodin zahájil Tomáš Hocke, který Turnovu popřál další roky zdravě fungující občanské společnosti. Podobně městu přál jeden z hostů slavnostního večera hejtman Libereckého kraje Martin Půta. Jak řekl, Turnov považuje za dobrého partnera, který se nebojí přihlásit o slovo a demokraticky prosazovat své zájmy.

Se srdečným přáním přišli i další hosté - partnerská města Jawor (Polsko), Niesky (Německo) nebo Alvesta (Švédsko). Všichni zástupci měst ocenili dlouholetou spolupráci s Turnovem, která by podle jejich slov i do budoucna neměla zůstávat pouze na papíře.

V průběhu večera pak z rukou starosty převzaly ocenění osobnosti, jež významným způsobem přispěly k realizaci městských oslav. Ocenění si odnesla Eva Kordová za obětavý osobní přínos oslavám, za přípravu široké palety pořadů a akcí, Jana Kepková získala výroční medaili za vydání knihy Děti Turnovu, jehož byla hlavní koordinátorkou. Výroční medaili převzal také Jaroslav Kříž, a to za práci na vydání knihy Turnov, která komplexně mapuje historii Turnova. Dalším oceněným se stal Jiří Lode za výtvarné ztvárnění loga a celé vizuální podoby oslav. Za Muzeum Českého ráje v Turnově převzal výroční medaili Jan Prostředník. Muzeum u příležitosti 750 let Turnova mimo jiné uspořádalo hned několik výstav, zaměstnanci muzea se podíleli také na vzniku knihy Turnov.

Květnové akce k výročí města Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela JandováČást večera pak patřila právě křtu knihy Turnov, která je první syntézou dějin města od prehistorie po současnost. Dvanáct autorů na ní pracovalo tři roky a ve vydavatelství Lidových novin přišla na svět doslova pár okamžiků před zahájením Týdne oslav.

Poté už moderátorka Alena Tomášová mohla uvést skvělé a ohromné hudební těleso čítající více než 80 hudebníků Podkrkonošský symfonický orchestr. Koncert PSO pod taktovkou Martina Hyblera diváky nadchnul, ostatně se několikrát tleskalo vestoje. Zaplněné letní kino slyšelo díla A. Dvořáka, B. Smetany, ale také melodie z muzikálů Noc na Karlštejně nebo Drákula. Zazněla skladba Martina Hyblera For Democracy. Orchestru skvěle sekundovala sólistka Divadla F. X. Šaldy v Liberci Věra Poláchová a Dvořákovo klavírní kvarteto. Koncert zakončil ohňostroj v barvách města i trikolory. Při odchodu ještě návštěvníci mohli ochutnat dar města Jawor v podobě dortu i tradičního chleba.

Velké poděkování patří všem, kdo se na slavnostním zahájení podíleli, ať už Kulturnímu centru Turnov, Podkrkonošskému symfonickému orchestru a jeho hostům nebo firmě Ohňostroje Pohla a partnerům akce firmám Ontex, s. r. o., a Lékárenský holding, s. r. o.

Květnové akce k výročí města Turnov<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová A jestliže po sobotě bohaté na zážitky ještě nějaký chyběl, pak v neděli se našlo dosyta dalších možností. Mši za město Turnov a jeho obyvatele od 10 hodin vedl litoměřický biskup Mons. Mgr. Jan Baxa, i tady bylo plno.

Kostel Panny Marie se pak zaplnil ještě jednou v 16 hodin. Spolek rodáků a přátel Turnova u příležitosti oslav uspořádal koncert turnovských pěveckých sborů. Vystoupil Sbor Antonína Dvořáka, Musica Fortuna a Carmina, a to spolu se sólisty Janou Ryklovou a Jakubem Pustinou. Kromě melodií klasických od G. F. Händela nebo W. A. Mozarta zazněly také spirituály nebo hudba A. L. Webera.

Celá neděle pak patřila Valdštejnské pouti, v předhradí i na hradě se rozprostřela atmosféra staročeského jarmarku s flašinetářem, střelnicí nebo loutkovým divadlem. Program vyvrcholil varhanním koncertem Radka Rejška v hradní kapli.

Víkend zkrátka předznamenal, jak pestrý a nabitý Týden oslav 750 let od první zmínky o Turnovu bude. V pondělí se pokračovalo sportovně s Turnovskou 750, kde 750 dětí i dospělých překonalo 750 krát 750 metrů jako připomínku důležitého výročí města. V úterý 24. května se pak Turnov opět stal městem sportovních legend s Memoriálem Ludvíka Daňka.

To ale není stále vše, město Turnov a další organizace nachystaly po zbytek týdne i výročního rokuještě mnoho akcí.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Memoriál Ludvíka Daňka bude po dvou letech opět v květnovém termínu
Nabitý program květnového Týdne oslav v Turnově
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak
Fotbalový víkend v Turnově přivítá Sedmihorky i starou gardu Sparty
Turnovské náměstí zaplnily hasičská technika i hudba
Turnovská kultura v květnu
Akce k výročí Turnov 750 let aktuálně v květnu
Kampaň Vlajka pro republiku je součástí oslav města Turnov
Městská knihovna Turnov v květnu
Výročí 750 let městu Turnov přineslo medaili
10 000 kroků nebo 750 km? Dejte šanci chůzi!
Vyhlásili fotosoutěž Turnov 750
Program akcí v únoru a březnu k 750. výročí města Turnov
Turnovské muzeum otevírá k 750. výročí města tři nové výstavy
K oslavám města Turnov už mají vlastní propagační předměty
Výroční známka Turnova k 750. výročí je již v prodeji
Nový rok 2022 začal v Turnově opět v barvách ohňostroje
Turnov vyhlašuje výtvarnou soutěž spojenou s osobností T. G. Masaryka
V turnovském infocentru najdete kapesní kalendáříky na rok 2022
Turnov vydal kalendář na rok 2022 k 750. výročí města
Rok 2021 vrátil oslavy 28. října v Turnově do veřejného prostoru
FOTO: Park T. G. Masaryka v Turnově je oficiálně otevřen

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 28 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Češi a Poláci chtějí společně zlepšit přeshraniční silniční spojení

Bezpečně a plynule přes hranice. Takový je název chystaného česko-polského projektu, jehož cílem je modernizace přeshraničních silničních spojení mezi těmito dvěma zeměmi. O plánovaných možnostech a vizích rokovali na krajském úřadu zástupci Libereckého kraje, zhořeleckého okresu, měst Hrádek nad Nisou a Bogatynia, ministerstva pro místní rozvoj, Euroregionu Nisa a dalších zúčastněných organizací. V rámci projektu je možné uvažovat o dvou propojeních, která by zkvalitnila dopravu a přeshraniční cestování v kraji. Prvním z nich je trasa z Rynoltic do Hrádku nad Nisou a přes česko-polský hraniční přechod dál do polského Porajówa. Druhá trasa by pak vedla z polské Bogatynie přes hraniční přechod Bogatynia/Kunratice na Frýdlant. Mělo by se jednat o úpravy silnic včetně mostů.

Hasiči zasahovali při požáru lesa na Prosečském hřebeni

V Liberci Vratislavicích na Prosečském hřebeni zasahovali hasiči v pátek 24. června u požáru lesa o rozloze cca 20x 20 metrů. Použili při akci hasicí D program a zařízení PRO/pak, které díky svým vlastnostem zefektivňuje využití hasební vody.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Skleněná šatna představí v Železném Brodě modely i šperky z přehlídek
Fotbalisté FK Přepeře zažili nejúspěšnější sezonu ve své historii
Kraj podpoří opravu věže kostela svatého Mikuláše v Horní Branné
Do lomnického Aionu přijede Honza Křížek
Kraj opět žádá ministerstvo o dotaci na zajištění sociálních služeb

Nejčtenější články

25.06.: Hasiči řešili následky večerní bouřky, ve Slané najel vlak do stromu
26.06.: Obrazem: Libštátský jarní běh 2022
26.06.: Osmý ročník turnaje O Pelechovský pohár vyhrál tým Proseč C. F.

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

E-shop se sportovním oblečením a vybavením

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT