Šest měsíců s kampaní A dost… v Turnově

19.07.2023 23:18:02 | Autor: Marcela Jandová, město Turnov | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Šest měsíců s kampaní A dost… v Turnově

Městská kampaň A dost... dlouhodobé i jednorázové aktivity v oblasti prevence rizikového chování v Turnově. Na podzim se opět zaměří na problém závislostí, duševního zdraví dětí a mladých lidí, ale třeba i na seniory. Nejdřív však malé ohlédnutí.

Kampaň města Turnova pro rok 2023 je zaměřená na aktuální témata závislostí a psychického zdraví. Zrodila se ve spolupráci výboru pro rodinnou politiku, odboru školství, kultury a sportu, odboru sociálních věcí Městského úřadu Turnov, Městské policie Turnov i turnovských organizací, základních a středních škol nebo Parlamentu mládeže města Turnov.

Vizuál kampaně pomáhal vytvořit Parlament mládeže města Turnov, je prezentována v médiích, na bannerech a plakátovacích plochách, ve školách a na veřejných prostranstvích města. Aktuální kampaňové dění můžete sledovat na stránkách města, sociálních sítích, včetně facebookového profilu Prevence kriminality Turnov.

Název i barevnost kampaně navrhl Parlament mládeže města Turnov

Od začátku roku probíhají přednášky pro rodiče i besedy pro žáky turnovských škol. Dosud se odehrálo 9 přednášek pro rodiče na téma „Závislost na elektronice a internetu", na které zavítalo 231 účastníků, 5 přednášek pro rodiče s tématem „Závislost na omamných látkách. Jak je na tom Turnov?" na základních i středních školách navštívilo 113 rodičů. Celkem tedy se od ledna do července na základních a středních školách odehrálo 46 přednášek pro žáky a 14 přednášek pro učitele a rodiče. V průběhu akcí je realizováno dotazníkové šetření například na téma digitální závislosti u dětí.

Rozběhla se činnost Kanceláře prevence kriminality, která funguje každé úterý a pátek v čase 14-16 hodin. Většina klientů kanceláře po telefonu nastínila svůj problém a domluvila si termín schůzky. Některé dotazy a problémy byly vzneseny občany prostřednictvím komunikace na sociální síti kanceláře. Služby poskytované v rámci prevence kriminality využilo 19 osob, nejčastějšími klienty byli učitelé a rodiče. Často se řešily i závažné dotazy na šikanu, podezření na digitální závislosti v rodině nebo šíření rasismu a fašismu na základní škole.

Městská kampaň se veřejnosti představila na akci Hravě, jak žít zdravě, která byla věnována zdravotní prevenci, nebo na letošním ročníku Majálesu. Přinesla také přednášku pro širokou veřejnost pod názvem Duševní zdraví - meditace jako lék, jež vyvolala až překvapivý zájem a účast. Zvažuje se její repríza v podzimní části kampaně, například v rámci Týdne duševního zdraví a akce (Ne)blázni, Turnove!

Beseda o duševním zdraví jakou součást projektu Hlava v pohodě

Dobře funguje Únikový východ ve Fokusu Turnov se sídlem v Polyfunkčním komunitním centru ve Skálově ulici. Únikový východ je otevřený pro všechny, kdo potřebují místo, kde si mohou promluvit o čemkoli nebo jen najít spřízněnou duši. Nejčastější klientela jsou děti kolem 15 let. Kampaň spolupracuje s projektem Hlava v pohodě, který přichází s edukativním materiálem pro školy k prevenci duševního zdraví dětí či podcasty na toto téma pro děti i dospělé.

Vznikl materiál pro školy, který shrnuje nabídku programů primární prevence v regionu. Základním školám byla nabídnuta finanční podpora realizace programů - všechny školy nabídku využily. Zatím jsou objednány programy za zhruba 80 tis. Kč. Mezi hlavní témata patří šikana, kyberšikana, vztahy mezi dětmi či sociální sítě. V srpnu navíc proběhne setkání s řediteli základních škol, kde se bude řešit přímá alokace finančních prostředků na primární prevenci pro školy do návrhu rozpočtu města na rok 2024.

Projekt Hlava v pohodě přináší edukativní moduly a podcasty

Ve spolupráci s Parlamentem mládeže města Turnov byla vyhlášena soutěž Natoč A dost, bohužel, nakonec nedošlo k vyhlášení. Soutěž registrovala 7 přihlášených účastníků, ale do data uzávěrky nedorazila žádná videa. Úspěšněji probíhají akce v Městské knihovně Antonína Marka, kde v rámci programů pro školy Pomáháme příběhem, byla zařazena témata kampaně. U žáků i učitelů mají velmi dobrý ohlas.

Co dalšího se chystá? Těšte se na Týden duševního zdraví v režii Fokusu Turnov pod názvem (Ne)blázni, Turnove! Plánujeme zařadit kampaňový den přímo školách (pravděpodobně 13.-14. září), a to s cílem rozšířit povědomí o kampani.

Pokračovat budou akce knihovny v projektu Pomáháme příběhem a v novém projektu zaměřeném na mediální gramotnost, jehož nositelem je Informační centrum mládeže Turnov.

V podzimních měsících plánujeme aktivity rozšířit na další cílovou skupinu - seniory, kteří se velmi snadno mohou dostat do pastí internetu, sociálních sítí a formy rizikového chování často obtížně rozpoznávají.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Natoč A dost... nová soutěž inspirovaná turnovskou kampaní
V turnovských školách se rozbíhá preventivní kampaň
Kulaté stoly otevřely diskuzi o sociálních otázkách současného Turnova
Další turnovský Kulatý stůl měl ožehavé téma drogy na školách
Co zajímalo Turnováky na setkání v ZŠ Žižkova?
Město Turnov zve ke kulatému stolu
Další setkání občanů se starostou Turnova proběhlo v Koškově ulici
Setkání s obyvateli Turnova tentokrát proběhlo v centru města
Na turnovské radnici proběhla setkání v rámci kulatých stolů

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Pokácí lípu v ulici Alej legií v Turnově

V úterý 21. května 2024 bude pokácena lípa zelená v ulici Alej legií (pozemek p. č. 3875/7 v kat. území Turnov). Kácení bude provedeno v režimu tzv. krajní nouze, neboť hrozí riziko z prodlení. Lípa je velmi silně poškozena rozsáhlou hnilobou dřeva kotevních kořenů a báze kmene, jež je způsobena agresivní dřevokaznou houbou dřevomor kořenový. Kácení bude provedeno na základě výsledku tahových zkoušek, které prokázaly velmi nízkou odolnost lípy vůči vývratu z kořenů.

Na životní prostředí a zemědělství vyčlenil kraj 8 milionů korun

Podpora ochrany přírody a krajiny, pomoc včelařům, ale také předcházení vzniku odpadů, využití bioodpadů a odděleného sběru kovových odpadů. To jsou tři dotační programy v oblasti životního prostředí a zemědělství, jejich prostřednictvím Liberecký kraj rozdělí 8 milionů korun. V rámci programu 8.2, který se zaměřuje na podporu ochrany přírody a krajiny, je navrženo podpořit všech 34 formálně správných žádostí o dotaci v celkové výši 2.811.112 korun; dvě žádosti byly pro formální nesoulad vyřazeny. Navrhuje se doplnit rezervu programu 8.2 do této výše o 288.312 korun z volných prostředků programu 8.6, zaměřeného na podporu retence vody v krajině a adaptace sídel na změnu klimatu.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Festival Karoliny Světlé poosmé pořádá spolek Stopy v krajině
Co se hraje o víkendu za fotbaly?
Na staveniště nové knihovny v Turnově dorazila pilotovací souprava
Defibrilátory zachraňují lidské životy. Kraj opět podpoří jejich nákup
Krajské kolo soutěže ve vyprošťování u dopravních nehod zná své vítěze

Nejčtenější články

22.05.: Most přes Jizeru v Semilech začnou rekonstruovat 27. května
23.05.: Studenecké míle startují již posedmnácté
22.05.: Kluci z Prahy zamířili do Českého ráje za veterány i ke granátům

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT