Z moravského dvojzápasu vezou Turnováci jednu výhru

22.12.2015 15:22:31 | Autor: TJ Turnov a Petr Ježek | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

V posledních dvou utkáních tohoto roku čekali na volejbalisty TJ Zikuda Turnov soupeři z daleké Moravy. V pátečním utkání Turnováci podlehli SG LD Brno 0:3, ale druhý den dokázali kontrovat výhrou 3:1 nad VSK Hardman Staré Město.

Na tomto moravském turné se Turnováci museli obejít bez stále zraněného Konečného, Šéna a libera Vojty. Naopak jejich řady posílil Vít Bäumelt, který přišel na hostování z VK Dvůr Králové nad Labem a opět tak obléká stejný dres se svým bratrem Tomášem. Uzdravit se nepodařilo ani trenéru Šimůnkovi, kterého tak musel za trenérskou taktovkou nahradit Koláčný, a odbyl si tak svou letošní trenérskou premiéru.

SG LD Brno - TJ Zikuda Turnov 3:0 (15, 19, 18)

V prvním utkání je po 3,5 hodinové cestě čekal celek Brna, který se chtěl vrátit opět na čelo prvoligové tabulky. Turnováci chtěli navázat na bojovný a kolektivní výkon proti Domažlicím, s cílem obrat favorita o body. Domácí borci ovšem od začátku utkání diktovali tempo hry a do prvního technického oddechového času si nesli pěti bodový náskok, který po celý set dále navyšovali. V druhém setu se hra vyrovnala a Turnováci se ujali vedení 6:8. V dalším průběhu setu je však domácí opět zatlačili skákaným servisem a vzali si vedení na svoji stranu a to v poměru 20:14. Turnováci se nechtěli vzdát lacino, a tak došlo ke zdramatizování setu, kdy se hostům podařilo dotáhnout domácí na rozdíl tří bodů v poměru 22:19.

Domácí trenér ovšem nenechal nic náhodě, vzal si oddechový čas, ve kterém zastavil rozjetý Turnov a i jejich bodové skóre, neboť poté již bodovali pouze domácí a ukončili tak druhý set. Ve třetím setu se hostům nepodařilo zachytit začátek, kdy na ukazateli svítilo skóre 5:0, 8:3, 16:10 a bylo velice obtížné hledat recept na rozjeté domácí hráče, kteří si tak dokráčeli pro tříbodový zisk.

VSK Hardman Staré Město - TJ Zikuda Turnov 1:3 (-21, -24, 16, -21)

K sobotnímu zápasu zavítali turnovští na palubovku týmu Starého Města, které má v tabulce zcela opačné postavení, než náš páteční soupeř. Jednalo se o velmi důležité tři body v boji o účast v play-off, neboť do konce základní části zbývají už jen čtyři utkání. Po telefonické konzultaci trenérského dua dostala důvěru stejná sestava jako v pátečním zápase. Turnováci se ujali na začátku prvního setu dvoubodového vedení, které si udržovali po celý set až do stavu 19:21, kdy se domácím podařilo srovnat na 21:21. To bylo ovšem z jejich strany vše, a Turnovští si tak mohli připsat první vítězný set z moravského turné.

Cílem bylo však vítězství za tři body, které se ale rozhodně nerodilo lehce. Druhý set nezastihl hosty v nejlepší servírovací formě a po třech zkažených podáních se domácí ujali vedení 8:6. Tento nástup domácích se však hostům podařilo zachytit a v průběhu setu přenést vedení na jejich stranu 15:18. To však netrvalo dlouho, neboť domácí se opět dotáhli na rozdíl jediného bodu 19:20. Tato přetahovaná o každý bod skončila šťastněji pro hostující tým, který nakonec urval druhý set v poměru 24:26.

S možným pocitem uspokojení, že soupeř složí zbraně a daruje turnovským tři body na zlatém podnose, začal třetí set. V něm Turnováci od začátku tahali za kratší konec a domácí v poklidném tempu navyšovali svoje vedení až do stavu 25:16. Do čtvrtého setu Turnovští vstoupili již plně koncentrovaně, udávali tempo hry a do druhého technického oddechového času šli s vedením 12:16. To nevydrželo dlouho, neboť následně došlo k chybě na servisu, útoku do zámezí a domácím se postupně podařilo vyrovnat na 19:19 a donutili Turnováky k oddechovému času.

Můžeme jen polemizovat, zda chtěli turnovští ještě volejbalově pobavit domácí diváky a nechali tak cíleně zdramatizovat utkání, nebo zda došlo ke zlepšenému výkonu domácích v závěru setu. Každopádně po tomto oddechovém čase turnovští volejbalisté přidali několik bodových bloků a ke smutku domácích hráčů i diváků ukončili set v poměru 21:25. Turnovský tým tedy získal důležité tři body a posunul se na průběžné 8 místo prvoligové tabulky, které znamená účast v následném play-off.

Sestava Turnova: Folprecht, Charousek, Peníška, Melich, T. Bäumelt, Čermák (L-Chládek). Střídali: Novák, Vacík, Kovář, V. Bäumelt. Trenér: Koláčný.

Po krátké vánoční pauze začne 1. liga mužů opět v pátek 8. 1. 2016, kdy se domácí Turnov střetne s družstvem Sokola Dobřichovice (19.30) a v sobotu 9. 1. 2016 poměří síly se zálohou extraligových Českých Budějovic B (17.00).

Další výsledky 17. a 18. kola: Choceň - Dobřichovice 1:3 (-20, -21, 18, -17), Hradec Králové - České Budějovice B 1:3 (23, -21, -14, -18), Staré Město - MFF Praha 3:1 (22, -15, 21, 22), CZU Praha B - Nymburk 3:1 (19, 21, -24, 16), Domažlice - ČZU Praha C 0:3 (-19, -21, -19), Choceň - České Budějovice B 3:0 (24, 13, 16), Hradec Králové - Dobřichovice 3:1 (24, -16, 20, 23), Brno B - MFF Praha 3:0 (22, 19, 20), ČZU Praha B - ČZU Praha C 3:2 (19, -23, -25, 20, 8), Domažlice - Nymburk 3:2 (-17, 19, 17, -22, 12).