Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
21.08.2022 11:07:17 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj
V oblasti předmětů běžného užívání zaměstnanci KHS LK ve druhém čtvrtletí 2022 provedli 51 kontrol u výrobců, dovozců, uživatelů a v tržní síti, kdy kontroly zaměřili zejména na ověření správnosti příslušné dokumentace a značení dozorovaných výrobků. U vybraných výrobců navíc posuzovali správnou výrobní praxi.
Při dalších pěti šetřeních kontrolovali stažení 11 výrobků vyhlášených hlavní hygieničkou ČR jako nebezpečné z trhu. Jednalo se převážně o plastové hračky - panenky a nafukovací hračky (obsah nadlimitního množství esterů kyseliny ftalové v měkčených částech) a tzv. bambusové nádobí (nadlimitní obsah formaldehydu a klamání spotřebitele). V tržní síti LK zachytili celkem 28 kusů zmíněných nebezpečných výrobků, které byly okamžitě staženy z prodeje.
Za prodej nebezpečných výrobků uložili tři pokuty v celkové výši 5 000 Kč. „V současné době se při státním zdravotním dozoru dále zaměřujeme na kontrolu zdravotní nezávadnosti potravinářských obalů. Jedná se o různé druhy plastových a skleněných lahví, džbánů, plastových misek, talířů, kelímků, hrnků, fólií, víček, uzávěrů, ale i papírových krabic, tácků, balicího papíru, plechovek, soudků aj. Každý, kdo potravinářské obaly v tržní síti používá musí mít prohlášení o bezpečnosti takového výrobku v souladu s platnou legislativou," vysvětlila Alena Machková, vedoucí oddělení předmětů běžného užívání.
Jako celostátní prioritu v oblasti předmětů běžného užívání vyhlásilo Ministerstvo zdravotnictví ČR pro rok 2022 dozor nad možným výskytem aromatické látky Lilial (CAS 80-54-6) zejména v parfémech, která byla označena nařízením Evropského parlamentu a Rady (ES) č. 1272/2008, o klasifikaci, označování a balení látek a směsí za látku toxickou pro reprodukci kategorie 1 B. Tato látka je dle výše uvedeného nařízení od 1. 3. 2022 zakázána.
„Bohužel musím konstatovat, že z našich zjištění vyplývá, že v desítkách různých druhů parfémovaných kosmetických přípravků se tato látka stále ve složení výrobku dle značení na obalech vyskytuje. Jedná se o mj. o parfémy, sprchové gely, mýdla, deodoranty, koupelové soli. Všechny takové výrobky, které jsme nalezli v rámci kontrol byly ihned staženy z prodeje," upozorhnila Alena Machková a dodala: „I přesto, se mohou takové výrobky nadále vyskytovat v tržní síti i v internetových obchodech. Spotřebitelé by si složení výrobku měli při nákupu zkontrolovat. Někdy bývá používáno označení butylphenyl methylpropional, jedná se o tutéž látku."
Související články
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT