Turnovské muzeum chystá poutavější expozice i odpočinkový kout

20.01.2023 22:55:42 | Autor: Jan Mikulička, KÚ Libereckého kraje | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Turnovské muzeum chystá poutavější expozice i odpočinkový kout

Příjemnější a lepší prostředí pro návštěvníky, ale i pro pracovníky přinesou projekty, které na letošek chystá Muzeum Českého ráje v Turnově. V plánu jsou například úpravy expozic tak, aby byly zajímavější, pokračovat se bude i v rekonstrukci domu číslo 72 ve Skálově ulici. Nebude chybět ani nová výstava o historii města a regionu.

„Muzeum Českého ráje pracuje průběžně na svém rozvoji. Probíhá rekonstrukce budovy, sousedící s hlavní budovou muzea a nejrůznější opravy a úpravy. Kolegové z muzea současně pracují na reinstalaci expozic a nových výstavních projektech. Je to lákavý cíl pro návštěvníky Turnova a není divu," uvedla Květa Vinklátová, náměstkyně pro kulturu, památkovou péči a cestovní ruch Libereckého kraje.

Revitalizace stálých expozic v Muzeu Českého ráje v Turnově zvýší jejich přitažlivost; to vše s minimální investicí. Započala již v roce 2021 rekonstrukcí Kabinetu granátového šperku. V roce 2022 práce pokračovaly úpravou komerční části expozice.

„Zásadní úpravy, které by provázely i významné stavební úpravy, musíme kvůli nedořešeným problémům se statikou domu číslo 71 odložit. Přesto chceme obnovit či přeinstalovat vybrané expozice, které by tak měly odrážet nové trendy v prezentaci kulturního dědictví. Jde ostatně o jeden z úkolů, který bezprostředně vyplývá z Koncepce rozvoje kulturních příspěvkových organizací Libereckého kraje na období 2021-2027, strategického dokumentu Libereckého kraje z roku 2020," prohlásil Jan Prostředník, ředitel muzea.

V letošním roce chce muzeum upravit expozice věnované Střední uměleckoprůmyslové škole šperkařské a prezentaci kolekcí moderního šperku z Mezinárodních šperkařských sympozií, která od roku 1984 pořádá turnovské muzeum.

„Na rekonstrukci dvou místností chceme získat peníze z dotačního titulu ministerstva kultury. Rozdělíme ji do dvou etap. První část expozice Historie kamenářství upravíme svépomocí, a to bez nutné výměny mobiliáře. Vitríny a výstavní panely nově natřeme, exponáty nasvítíme, chybět nebude ani nová úprava výstavních panelů či doplnění prostoru modely," doplnil Prostředník.

Svépomocí muzejníci promění i expozici Nejstarší dějiny Českého ráje a horního Pojizeří, a to doplněním o model pravěké dílny na výrobu seker z metabazitu rekonstruovaný podle archeologického výzkumu objektu z mladší doby kamenné v Turnově-Nudvojovicích. Nově bude k vidění i celý technologický postup výroby kamenných seker od suroviny po hotový výrobek.

Nejvýznamnější zásahy do stálých expozic připravuje turnovské muzeum ve 3. podlaží muzea, kde začala revitalizace vloni instalací monumentálního betlému turnovského malíře Michala Bělohlávka ze 70. let 19. stol. Návštěvníci se dočkají i zbrusu nové expozice věnované historii města i regionu.

Úpravy čekají i expozici o historii horolezectví. V prvé řadě je nutné zamezit tomu, aby do ní i nadále zatékalo. „Srážkovou vodu ze střechy nedokázal kanalizační svod pojmout a přepadávala proto žlabem ze zhruba čtyřmetrové výšky před vchod. Spolu s bahnem z poškozené mlatové cesty vtékala dovnitř," popsal ředitel muzea.

Venku bude do země zapuštěna retenční nádrž, která pojme veškerou dešťovou vodu ze střech expozice i depozitáře. Jímaná voda se využije k zalévání zeleně v areálu muzea. Současnou mlatovou cestu nahradí dlážděná, která umožní zasakování vody do země. Prostor mezi západním průčelím expozice Horolezectví a východním průčelím domu číslo 72 se promění v odpočinkovou zónu s venkovním posezením. Odpočinková zóna vznikne i před horním vstupem do expozice.

„Západní průčelí expozice Horolezectví by mělo časem sloužit jako lezecká stěna a zeď, která obchází severní část muzejního areálu, budeme využívat jako venkovní galerii pro fotografické výstavy, zejména s horolezeckou tématikou. Celkové náklady projektu odhadujeme předběžně na osm set tisíc korun bez daně," doplnil Prostředník.

Pokračovat bude i rekonstrukce víceúčelového domu číslo 72 ve Skálově ulici, který Muzeum Českého ráje získalo v roce 2015. V jeho sklepě by měla najít nové místo expozice Luminiscence, která se tam přesune z nevyhovujících prostor v suterénu domu číslo 70. Jižní polovina domu v 1. podlaží organicky naváže třemi místnostmi na expozici mineralogie umístěnou v hlavní budově muzea v domě číslo 71.

Severní polovina v 1. podlaží se stane sídlem technických prostor. Mimo depozitu výstavního mobiliáře a zapůjčených výstav, archivu účetnictví a dílny údržby tu vznikne i sklad chemikálií. Ve druhém podlaží vyroste velký multifunkční přednáškový a výstavní sál s technickým zázemím a sociálním zařízením. Přímo na expozici Horolezectví bude stavebně napojen sál věnovaný dílu předního českého fotografa hor a horolezců Viléma Heckela. Přístupy do stálých expozic v domě číslo 72 budou bezbariérové s výjimkou suterénních prostor, u kterých s ohledem na památkovou ochranu stavebních konstrukcí nelze bezbariérový přístup vyřešit.

Do 3. podlaží v podkroví budou umístěny konzervátorské dílny a jejich sklad, pořádací a karanténní místnost pro oddělení historických sbírek a archivu, sociální zařízení a inspekční pokoj.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Turnovské muzeum ukáže sbírky restaurované díky evropským fondům
Doba cihelná aneb cihelny v katastru města Turnov
Výstava připomíná turnovského stavitele Vladimíra Krýše
Exponátem měsíce v turnovském muzeu je palice na odkládání čepců
Stovky let starý mikroskop v turnovském muzeu pochází z Norimberka
Mezinárodní den archeologie přinese broušení kamenných seker
Rukopis cukráře Jíny se stal exponátem srpna v turnovském muzeu
Prázdninový program Turnovské léto 2022
Každé úterý v červenci a srpnu pořádají Den s mineralogem
Loutkáři budou hrát v turnovském muzeu každou prázdninovou neděli
Devatero řemesel aneb prázdninové dílny na Dlaskově statku
Sekera v turnovském muzeu vypráví příběh starý sedm tisíc let
Výstava Let there be rock představí v turnovském muzeu drahé kameny
Exponátem měsíce dubna v turnovském muzeu je modrotisková forma
Tajemné pečetidlo v turnovském muzeu je exponátem měsíce března
O cenu Gloria musaealis se uchází liberecká galerie i turnovské muzeum
Jemná práce nese ovoce. Turnovské muzeum restauruje betlémy
Rudé granáty vystavuje turnovské muzeum v novém kabinetu
Exponát měsíce v turnovském muzeu: podmalba Ukřižování sv. Starosty
Cenný secesní závěs se po století vrátil do Turnova. Dorazil ze zámoří
V Turnově rozdělovali dotace z druhé výzvy kulturního fondu
Turnovské muzeum získá nový sál a vystaví snímky Viléma Heckela
Exponát měsíce října v turnovském muzeu upoutá krásou ametystů
V Turnově ukazují, s jakými klenoty pohřbívali šlechtice
Unikátní světelné objekty studia Yakobium v turnovském muzeu
V turnovském muzeu odhalují smrt a pohřby v Pojizeří napříč staletími
Kolovrátek, stav i jehla, to je nová expozice na Dlaskově statku
O ceny se ucházejí výstava Mystika hygieny i expozice horolezectví
Výsledkem přeshraniční spolupráce je horolezecká výstava ze Saska
Úpravy muzea v Turnově přinesou víc minerálů i fotogalerii Heckela
FOTO: V Muzeu Českého ráje otevřeli novou expozici Horolezectví

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Měření prachu v okolí Turów pokračují. Loni nedošlo k překročení limitů

Součástí vloni podepsané mezistátní dohody mezi Českou republikou a Polskem bylo i pravidelné měření koncentrací prachových částic PM10 na deseti vybraných bodech v okolí dolu Turów na území Polska. Z měření vyplývá, že hodnoty nepřekročily limity stanovené legislativou. „V rámci provedeného měření byly sledovány průměrné denní koncentrace prachových částic PM10, přičemž na každém bodě bylo 24hodinové měření provedeno opakovaně vždy ve 2 po sobě jdoucích dnech. Celé měření probíhalo na jednotlivých bodech postupně od 23. května do 12. června 2022. Dle výsledků provedeného měření se průměrné denní koncentrace prachových částic PM10 v blízkém okolí dolu Turów v době měření pohybovaly v rozmezí cca 9-43 μg/m3 a ve sledovaném období tak nebyla překročena hodnota stanovená legislativou pro denní imisní limit 50 μg/m3," uvedl Václav Židek, člen rady kraje pro resort životního prostředí a zemědělství.

Oba sledované turnovské prameny jsou aktuálně pitné

Odbor životního prostředí informuje o kvalitě vody v pramenech Boží voda a pod Valdštejnem. Oba prameny jsou v současné době pitné. Výsledky rozboru pramene pod Valdštejnem ze dne 16. ledna vyhovují hygienickým limitům požadovaným vyhláškou Ministerstva zdravotnictví ČR č. 252/2004 Sb., v platném znění. Voda je pitná. Výsledky rozboru pramene Boží voda ze dne 19. ledna také vyhovují hygienickým limitům.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dlaskův statek v Dolánkách znovu ožije masopustním rejem
Rada kraje schválila programy požární ochrany a prevence kriminality
V Turnově vyroste další Centrum odborného vzdělávání
Turistické oblasti v kraji obdrží 10 milionů, dvakrát víc než vloni
Putování za minerály pošesté čili geologicko-cestopisné přednášky

Nejčtenější články

27.01.: ODM zakončily štafety. Liberecký kraj je celkový vítěz podle medailí!
28.01.: Novým českým prezidentem bude příštích pět let Petr Pavel
27.01.: Kam za sportem a zábavou v Pojizeří o víkendu 27. až 29. ledna

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT