Týden turnovských oslav začal v pohybu

29.05.2022 20:57:18 | Autor: Marcela Jandová | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Turnov

Týden turnovských oslav začal v pohybu

Na turnovském náměstí bylo v pondělí 23. května rušno. Svůj start a cíl zde měla Turnovská 750, která zlákala k účasti 750 běžců a chodců, z nichž každý překonal 750 metrů centrem města. Podstatně větší vzdálenosti pak zdolali chodci Výzvy 10 000 kroků, kteří se během sportovního odpoledne na náměstí dočkali ocenění za své dubnové výkony.

Štafetový běh městem se odehrál jako sportovní připomínka 750 let od první písemné zmínky o městě. Slavit se totiž dá i pohybem a účastníci Turnovské 750 to potvrdili. V půl jedenácté se na startu sešly děti z mateřských škol, aby odstartovaly první a druhý úsek společně s Tomášem Hockem a Janou Svobodovou. Na úseku se během dopoledne postupně vystřídaly nejen turnovské MŠ, ale také školy základní. Každý z účastníků pak za svůj výkon získal medaili s pořadovým číslem na památku, děti si mohly vybrat malou sladkou odměnu.

Závod Turnovská 750<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela JandováTrasa štafety vedla z náměstí Českého ráje ulicí 5. května, průchodem do městského parku, kolem Nové radnice, poté zpět Skálovou ulicí, kolem kostela sv. Mikuláše Mikulášskou na náměstí. Rychlejší běžci okruh zvládli za pár minut, rozvážnější si procházku užívali o něco déle. V každém případě se ke štafetě po poledni přidaly také turnovské organizace, ať už to bylo AC Turnov, TJ Sokol nebo florbalisté. AC Turnov také rozbalil své tréninkové náčiní přímo na náměstí, kolemjdoucí se tak mohli nechat nalákat k účasti na štafetě nebo si vyzkoušeli běžný trénink atletů.

Celá akce zamířila do finále kolem patnácté hodiny, kdy se přiblížilo pořadové číslo 750. Pravý čas na to, aby si příchozí mohli odskočit na slavnostní otevření nových prostor Regionálního informačního centra Turnov. Přestavbu infocentra provázely komplikace, došlo ke zdržení ve stavbě, realizace skutečně nebyla jednoduchá. Ale když se teď do íčka zajdete podívat, není to vůbec znát. Nový prostor nabízí krásné zázemí nejen turistům, ale všem, kdo si chtějí připomenout, jak pěkné místo je Turnov i Český ráj. Návštěvnické centrum nyní poskytuje nejen informační servis, můžete si přijít posedět při kávě, prohlédnout informační materiály nebo si vyřídit městské poplatky.

Po přestřihnutí oficiální pásky otevření infocentra zpátky ke sportu. V půl páté odpoledne se totiž na náměstí konala další sportovní událost. Tentokrát to bylo vyhlášení nejúspěšnějších účastníků dubnové Výzvy 10.000 kroků, které se nesla ve znamení oslav 750 let Turnova. Nejúspěšnější účastníci výzvy ovšem hranici 750 kroků zdaleka překonali. Nejlepší chodec v kategorii muži Daniel Šumeraj ušel celých 1594 km a získal 1544 bodů, druhý Michal Vlček 1176 km, třetí v pořadí Martin Kopal překonal 527 km a nasbíral 710 bodů. 

Závod Turnovská 750<br />Autor: Archiv města Turnov a Marcela Jandová V kategorii ženy se na pomyslné první příčce umístila Petra Holanová s 645 body a 370 km, druhá byla Lucie Kratochvílová s 588 body, třetí Zuzana Hanyková s 544 body. Pro ocenění nejlepšího týmu si došly Budoucí laně, tento tým navíc skončil třetí v celorepublikovém pořadí. Vyhlášena byla také nejstarší účastnice výzvy a pro malou odměnu a diplom si mohly přijít všechny zapojené třídní kolektivy. V dubnové výzvě jich bylo hned pět ze ZŠ Skálova a ZŠ Žižkova. Věříme, že ve výzvě říjnové jich ještě více přibude. Projekt si dal za cíl podporovat zdravou chůzi a pohyb na čerstvém vzduchu, což určitě prospívá dospělým i školákům.

Další akce Týdne oslav byly pro změnu ve znamení kulturních zážitků. Ve čtvrtek 26. května Muzeum Českého ráje v Turnově zvalo na komentované prohlídky výstav spojených s výročím města, v pátek 27. května se dětem i dospělým představila nová kniha Děti Turnovu, ZUŠ Turnov pak chystalo premiéru nového pohádkového muzikálu a také odpolední koncerty svých žáků. A pak už o víkendu následovaly Staročeské trhy. Více k programu naleznete zde.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Žáci na Žižkovce při tradičním jarmarku oslavili 750. výročí Turnova
Předposlední květnový víkend zahájil Týden oslav Turnova
Do Turnova míří legionářský i vodíkový vlak
Memoriál Ludvíka Daňka bude po dvou letech opět v květnovém termínu
Nabitý program květnového Týdne oslav v Turnově
Na Pohádkový les do Rovenska pojede z Turnova opět parní vlak
Fotbalový víkend v Turnově přivítá Sedmihorky i starou gardu Sparty
Turnovské náměstí zaplnily hasičská technika i hudba
Turnovská kultura v květnu
Akce k výročí Turnov 750 let aktuálně v květnu
Kampaň Vlajka pro republiku je součástí oslav města Turnov
Městská knihovna Turnov v květnu
Výročí 750 let městu Turnov přineslo medaili
10 000 kroků nebo 750 km? Dejte šanci chůzi!
Vyhlásili fotosoutěž Turnov 750
Program akcí v únoru a březnu k 750. výročí města Turnov
Turnovské muzeum otevírá k 750. výročí města tři nové výstavy
K oslavám města Turnov už mají vlastní propagační předměty
Výroční známka Turnova k 750. výročí je již v prodeji
Nový rok 2022 začal v Turnově opět v barvách ohňostroje
Turnov vyhlašuje výtvarnou soutěž spojenou s osobností T. G. Masaryka
V turnovském infocentru najdete kapesní kalendáříky na rok 2022
Turnov vydal kalendář na rok 2022 k 750. výročí města
Rok 2021 vrátil oslavy 28. října v Turnově do veřejného prostoru
FOTO: Park T. G. Masaryka v Turnově je oficiálně otevřen

 

Náhled fotogalerie

 

OTEVŘÍT FOTOGALERII (celkem 12 fotek)

 
 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Josef Šimek v krajském zastupitelstvu za zesnulého Josefa Horinku

Složením slibu na zasedání zastupitelstva se stal oficiálně novým krajským zastupitelem současný starosta Lomnice nad Popelkou Josef Šimek za Starosty pro Liberecký kraj. Šimek nahradil zesnulého starostu Hrádku nad Nisou Josefa Horinku.

Jabloneckým tónům je deset let

Roky se čtyřkou na konci jsou Roky české hudby. A ten minulý - 2014 - byl tím, který položil základ dnes už tradičnímu letnímu festivalu hudby i slova Jablonecké tóny (JT). Každé léto si tak mohou Jablonečané a návštěvníci města i několikrát v týdnu zajít na nějakou hudební lahůdku probíhající pod klenbou některého z kostelů či pod širým nebem. Letošní novinkou jsou hned tři doprovodné výstavy. Podrobnosti na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Sportuj s námi 2024 zahrnuje celkem sedm akcí
V lomnickém muzeu zavzpomínají koncertem na Jiřího Šlitra
Plyšové štěstíčko na hradě Rotštejn
Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury

Nejčtenější články

28.05.: Firma Brex podala návrh na insolvenci. Má zakázky za půl miliardy
27.05.: Turnovský fotograf Břetislav Jansa převzal ocenění od ministra kultury
27.05.: V našem kraji proběhne Cvičení Zdroje 2024

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT