Krajská nezaměstnanost v květnu na 4,8 %, více zájmu o digitální kurzy
09.06.2025 23:34:27 | Autor: Kateřina Pavlíková | Rubrika: ZPRÁVY | Obce: Liberecký kraj
Krajská pobočka Úřadu práce v Liberci evidovala k 31. květnu 2025 celkem 14 973 uchazečů o zaměstnání, tedy o 151 méně než v dubnu. Podíl nezaměstnaných osob na Liberecku ke konci května stagnoval na 4,8 %, nezaměstnanost v celé ČR klesla na 4,2 %. Zájem o kurzy digitálního vzdělávání je meziměsíčně téměř dvakrát vyšší.
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v průběhu května se oproti předchozímu měsíci nezměnila. Počet uchazečů o zaměstnání se však meziměsíčně snížil o 169 na 14 973 osob. Ve srovnání se stejným obdobím minulého roku bylo evidováno o 2 294 uchazečů o zaměstnání více. Z celkového počtu uchazečů bylo 13 710 dosažitelných, tedy těch, kteří nejsou aktuálně v pracovní neschopnosti nebo se neúčastní rekvalifikace. Podíl nezaměstnaných osob, tedy počet dosažitelných uchazečů o zaměstnání ve věku 15-64 let k obyvatelstvu stejného věku, zůstal na 4,8 %.
Pozn: S ohledem na výraznou změnu systému evidence volných pracovních míst, kdy jsou neobsazená volná místa po 6 měsících automaticky vyřazována z databáze, nelze počty volných míst v roce 2025 srovnávat s dřívějšími obdobími.
„Nezaměstnanost v Libereckém kraji se od začátku roku konstantně pohybuje na hodnotě 4,8 %, během května došlo ovšem k očekávanému snížení počtu nezaměstnaných. Poklesy v evidenci lze vysledovat zejména u pracovníků řemeslné výroby a pracovníku osobních služeb, což přičítáme zejména vlivu zahájení sezonních prací. To mělo vliv na snížení počtu nezaměstnaných zejména na Semilsku, kde jsou sezónní vlivy na počet nezaměstnaných standardně nejvyšší. Příští měsíc očekáváme tradičně nejnižší míru nezaměstnanosti za první pololetí, vliv bude mít nadále zejména další nábor pracovníků do sezonních prací," uvedla Kateřina Sadílková, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Liberci.
Během května se na pracovištích Úřadu práce v Liberci nově zaevidovalo 1 687 lidí, z toho 23 % se registrovalo online. Nejvíce této možnosti využili klienti z okresu Semily, kde už 33 % nových uchazečů o zaměstnání poslalo žádost o evidenci přes Klientskou zónu Jenda, která je k dispozici na webu a nově také v mobilní aplikaci.
Počet nově zaevidovaných byl v květnu meziměsíčně nižší o 442 osob a meziročně vyšší o 31 osob. Z evidence Úřadu práce ČR odešlo v dubnu 1 839 uchazečů, tj. o 180 osob méně než v předchozím měsíci a o 26 osob méně než loni v květnu.
Počet nezaměstnaných se meziměsíčně zvýšil v jednom okrese Libereckého kraje, konkrétně v okrese Liberec, kde došlo k zvýšení o 0,1 %. V ostatních okresech se počet nezaměstnaných meziměsíčně snížil, nejvíce v okrese Semily o 2,4 %.
Pracoviště Úřadu práce v Libereckém kraji evidovala k poslednímu dubnovému dni celkem 751 absolventů škol všech stupňů vzdělání a mladistvých. Jejich počet klesl ve srovnání s předcházejícím měsícem o 106 a ve srovnání se stejným měsícem minulého roku byl vyšší o 94 lidí. Na celkové nezaměstnanosti se absolventi a mladiství podílejí 5 %. Uchazeči o zaměstnání se zdravotním postižením (OZP) představují 13% podíl, v kraji je evidováno 1 865 osob.
Počet volných pracovních míst v regionu zaznamenala krajská pobočka k 31. květnu 2025 celkem 3 055 poptávaných míst. Na jedno volné pracovní místo připadalo v průměru 4,9 uchazeče o zaměstnání, přičemž nejvíce uchazečů na jedno místo bylo v okrese Jablonec nad Nisou - v průměru 8 osob. Z celkového počtu nahlášených volných míst bylo 307 vhodných pro osoby se zdravotním postižením (OZP), na jedno volné pracovní místo připadalo 6,1 osob. Volných pracovních míst pro absolventy a mladistvé bylo registrováno 622, na jedno volné místo připadalo 1,2 uchazeče této kategorie.
„S nástupem sezonních prací lze v květnu tradičně vysledovat zvýšený zájem zaměstnavatelů působících v cestovním ruchu o nové pracovníky. Meziměsíčně evidujeme nárůst počtu volných pracovních míst v oblasti cestovního ruchu o téměř 8 %. Nejvíce nových pracovníků poptávají zaměstnavatelé v okrese Liberec. Zájem je především o zaměstnance na pozice kuchařů, číšníků, ale také pracovníků údržby hotelů, nebo recepčních. Největší zájem o pracovníky v cestovním ruchu je v oblasti Krkonoš a okolí Máchova jezera na Českolipsku," doplnila Kateřina Sadílková, ředitelka Krajské pobočky Úřadu práce v Liberci.
V květnu bylo nově nahlášeno 854 nových pracovních pozic, což bylo o 1 % méně než za srovnatelné období minulého roku. Téměř 16 % pozic se týkalo kvalifikovanějších profesí. Z regionálního hlediska hlásí zaměstnavatelé volná místa především v okrese Liberec, což představuje 61 % všech nových míst nahlášených v květnu.
Krajská pobočka Úřadu práce v Liberci podporuje díky nástrojům aktivní politiky zaměstnanosti (APZ) uplatnění nezaměstnaných, kteří jsou z různých důvodů ohroženi na trhu práce. Jedním z významných nástrojů jsou rekvalifikace. Ke konci května bylo v rámci tohoto nástroje podpořeno 166 osob. Od nového roku evidujeme meziroční nárůst zájmu o tento nástroj o 50 %, v případě kurzu digitálního vzdělávání je pak meziroční nárůst zájmu více jak pětinásobný. Další významný nástroj APZ představují dotovaná pracovní místa. Ke konci května bylo na těchto místech podpořeno celkem 266 osob. Další významný nástroj APZ je příspěvek na dojížďku, který byl ke konci května poskytnut celkem 41 osobám. Úřad práce se také intenzivně zaměřuje na podporu zaměstnávání OZP.
Související články
Nezaměstnanost v kraji zůstala na 4,8 %, zájem je o digitální kurzy
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v březnu zůstala na 4,8 %
V Libereckém kraji meziročně stoupl počet osob bez práce o 12,5 %
Uchazeči o zaměstnání nově žádají o podporu online v rámci Jendy
Počet absolventů a mladistvých na Úřadu práce je nejvyšší od roku 2015
Nezaměstnanost v kraji v září vzrostla, absolventi nastupují do evidence
Nezaměstnanost v kraji v srpnu vzrostla, počet mladistvých se ale snížil
Nezaměstnanost v kraji vzrostla na 4,0 %, zvyšuje se zájem o IT kurzy
V Libereckém kraji v červnu výrazně roste počet zájemců o rekvalifikace
V Libereckém kraji v květnu klesla nezaměstnanost na 4,0 %
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v dubnu klesla na 4,1 procenta
Počet nezaměstnaných v Libereckém kraji v březnu mírně klesl
Nezaměstnanost v Libereckém kraji v únoru zůstala na 4,2 procenta
Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
Události dle data
Stalo se | Připravuje se
Krátké zprávy z regionu Semilska
Krajský odbor silničního hospodářství bude od ledna řídit Frömelová
Rada Libereckého kraje obdržela v úterý 2. prosince návrh na jmenování Bc. Dominiky Frömelové, DiS. do funkce vedoucí odboru silničního hospodářství Krajského úřadu Libereckého kraje s účinností od 1. ledna 2026. Do výběrového řízení vypsaného 2. října 2025 se přihlásila jedna uchazečka. Dominika Frömelová dlouhodobě působí na daném odboru, kde zastává od roku 2024 pozici vedoucí oddělení dopravně správních agend, a tak byla doporučenou kandidátkou pro jmenování krajskou radou. Ve funkci nahradí odchodivšího Zdeňka Borovičku.
Pozor na jednodenní uzavírku u Penny v Turnově
V pondělí 15. prosince 2025 od 7:00 do 18:00 hodin bude silnice III/27926 - Sobotecká ulice -přechodně úplně uzavřena. Uzavírka se dotkne úseku od vjezdu na parkoviště k Penny po výjezd od parkoviště Maškovy zahrady směrem k vlakové zastávce. Dojde zde k napojení havarijního přepojení vodovodu. Objízdná trasa je vedena zmíněným výjezdem od Maškovy zahrady, kolem areálu koupaliště k výjezdu na kruhový objezd u zimního stadionu. Autobusová zastávka u Penny bude přesunuta na parkoviště Maškovy zahrady.
Nejnovější články
Střední školy v Libereckém kraji pomáhají
Poděkovali zaměstnancům dopravců za služby pro cestující v roce 2025
Potravinová banka Libereckého kraje se opět dočká podpory
Dvojnásobný držitel Magnesia Litera vydává svoji pátou knihu
Turnovská socha sv. Jan Nepomuckého je zpět!
Nejčtenější články
13.12.: Biotop v Dolánkách se pomalu rýsuje
13.12.: Kam za sportem a zábavou o víkendu 13. a 14. prosince
14.12.: Co nového v jízdním řádu od prosince 2025?
Infomail
https://www.instagram.com/nasepojizeri
Odkazy
© 2010 Naše Jablonecko, s.r.o. | redakce@nasepojizeri.cz | xweb by VisionWorks | RSS
Jakékoliv užití obsahu včetně převzetí, šíření či dalšího zpřístupňování veškerého obsahu (články, fotografie) je bez souhlasu vydavatele zakázáno.