Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá

23.02.2023 07:17:43 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá

V Libereckém kraji evidují hygienici v posledních letech nárůst hlášených případů onemocnění svrabem, a to i přesto, že v letech 2020-2022 v rámci pandemie onemocnění covid-19 byla uplatňována opatření k omezení setkávání.

Svrab jako infekční onemocnění podléhá ohlašovací povinnosti, tzn. lékaři mají povinnost toto onemocnění hlásit KHS. Bohužel se tak často neděje a evidované vyšší počty nemocných jsou tak jen špičkou ledovce, což potvrzuje skutečnost, že se k nám informace dostávají z druhé strany.

„Jak se chovat, jaká opatření a jaká doporučení dodržovat, to jsou nejčastější dotazy, se kterými se v poslední době na nás častěji obracejí rodiče, pedagogové i ředitelé školských zařízení," popsala Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých a pokračovala: „Vzhledem k prodlení nám uniká možnost včas edukovat a předejít tak šíření onemocnění v kolektivech a současně předejít stížnostem rodičů na nečinnost ředitelů školských zařízení. Z nevědomosti či pozdní informovanosti dochází ke zbytečnému stigmatizování nemocných a jejich vyčleňování z kolektivů."

Svrab postihuje osoby bez rozdílu rasy, věku nebo pohlaví a je stále aktuálním celosvětovým problémem. Jeho výskyt býval spojován s lidmi žijícími ve špatných hygienických podmínkách s nižším socioekonomickým statusem, to však již neplatí a svrab se vyskytuje napříč vrstvami společnosti. Naopak právě u lidí s vysokým hygienickým standardem se svrab nemůže naplno projevit, typický výsev vyrážky chybí, jedná se spíše o drobná, nevýrazná ložiska, která se snadno zamění např. za alergickou reakci a takový člověk je potom zdrojem nákazy. Říká se mu oprávněně „svrab čistotných", jeho diagnostika není v závislosti na těchto skutečnostech snadná ani rychlá. Cesta přenosu svrabu je těsným kontaktem, sdílením oblečení, setkáváním, sexuálními aktivitami.

V Libereckém kraji evidujeme největší počet nemocných ve věkovém intervalu od 15-19 let. Pro mladé lidi žijící společenským životem jsou těsné kontakty, navazování partnerství, různorodé aktivity běžnou součástí jejich života. Současně jsou i těsně spjati s rodinou a nákaza se šíří prostřednictvím jejich členů do předškolních zařízení, škol, zaměstnání, kroužků atd.

Léčba svrabu je poměrně jednoduchá a spočívá v přemazání těla mastmi určenými pro léčbu tohoto onemocnění. Důležité je dodržet pokyny lékaře. Současně s nemocným je nutno léčit i úzké kontakty, i když nemají příznaky onemocnění.

„Ve školách a zařízeních zasažených svrabem nařizujeme důkladný úklid spočívající v dezinfekci povrchů, vyprání a vyvaření prádla, jeho přežehlení. Předměty, které nelze vyprat doporučujeme vystavit chladnému, mrazivému vzduchu alespoň na několik dní. Není však třeba školy a předškolní zařízení uzavírat. Nemocné a jejich úzké kontakty má v péči lékař, který rozhodne o léčbě a následnému návratu do kolektivu ať již školního nebo v případě dospělých do zaměstnání. Neevidujeme žádný hromadný výskyt," vysvětlila Hochmalová.

Svrab je nepříjemné svědivé infekční parazitární onemocnění, provázené silným svěděním obvykle doprovázeným vyrážkou. Škrábání postižených míst může vést ke vzniku druhotné infekce.

„Svrab je rozšířený po celém světě, v Česku patří mezi nejčastější parazitární onemocnění. Podmínky k jeho šíření jsou opět příznivé vzhledem k otevřené možnosti cestování, setkávání se a provozování dalších společenských aktivit. Je proto důležité o této nákaze vědět, abychom zajistili rychlou a účinnou léčbu a zabránili dalšímu šíření tohoto onemocnění," uzavřela MUDr. Monika Hausenblasová, ředitelka odboru protiepidemického KHS LK.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Web kraje nabízí komunikaci pro klienty se sluchovým postižením

Klienti se sluchovým postižením, kteří navštíví webové stránky Libereckého kraje, mají možnost nově využít tlačítko Tiché linky. Díky němu se mohou snadno spojit s tlumočníkem českého znakového jazyka či přepisovatelem mluvené češtiny a domluvit si vše, co je potřeba. Nemusí se tedy fyzicky dostavit, což bývá komfortnější a méně stresující.

Liberecký kraj opět podpoří mateřská centra. Připravil pro ně dva miliony

Dva miliony korun. Přesně takovou částkou podpoří Liberecký kraj činnost mateřských center v regionu prostřednictvím dotačního programu. O příspěvek mohou žádat zástupci mateřských center od 15. do 30. ledna příštího roku. „Díky tomuto programu opět podpoříme základní činnost mateřských center, a to především komunitní setkávání s různými programy, vzdělávání pracovníků center i jejich návštěvníků, přípravu a pořádání mezigeneračních programů či poradenství a konzultace. Chceme tyto organizace, kterých je v našem kraji celá řada, podpořit v jejich práci a v tom, co nabízí rodinám. Jejich práce si já osobně velice vážím," uvedl Jiří Ulvr, radní pro resort hospodářského a regionálního rozvoje, evropských projektů, územního plánování a rozvoje venkova.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Kino Varšava bude hostit přednášku k tématu rodin v digitálním světě
Podzim v Krkonoších láká na Zapadlé vlastence i Pojizerský Pacifik
Žoky se štěpkou hořely v průmyslovém objektu ve Zlaté Olešnici
Turnov bronzový v soutěži Přívětivý úřad 2023
Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry

Nejčtenější články

25.11.: Kraj rozšíří nabídku na železnici o nové noční vlaky
26.11.: Stovky návštěvníků přišly na den otevřených dveří turnovské Špéry
25.11.: Kolem Dubé: mokřady, staré chalupy a svatý Jan z kamene vytesán

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT