Letní dětská rekreace v Libereckém kraji v roce 2024

17.09.2024 17:15:48 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Letní dětská rekreace v Libereckém kraji v roce 2024

V průběhu letošních letních prázdnin bylo v Libereckém kraji nahlášeno 228 akcí letní dětské rekreace ve 318 bězích, kterých se zúčastnilo celkem 16415, což je pouze o 93 dětí méně než v roce 2023.

Zaměstnanci odboru hygieny dětí a mladistvých zkontrolovali 85 táborů, 7 jiných podobných akcí a 8 provozovatelů stravovacích služeb. Uložili šest pokut v celkové výši 11 000 Kč. Zjistili jeden neohlášený tábor a řešili jeden případ epidemického výskytu onemocnění.

„Za celé léto jsme obdrželi jeden podnět rodičů na konání zotavovací akce. Jednalo se o sportovní soustředění, které naplnilo podmínky zotavovací akce s ohlašovací povinností tzn., že se jednalo o organizovaný pobyt 30 a více dětí ve věku do 15 let na dobu delší než 5 dnů. Tuto povinnost organizátor nesplnil. Na místě jsme provedli státní zdravotní dozor, při kterém jsme dále zjistili, že organizátor nezajistil pro akci osobu zdravotníka," popisuje Ing. Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.

„Zhruba v polovině akce se objevilo hromadné onemocnění spočívající v gastrointestinálních potížích, s převažujícím zvracením, průjmy a zvýšenou teplotou, děti začaly postupně odjíždět. Když jsme opakovaně na akci dorazili, byla provozovna uzavřená. Bohužel se nám nepodařilo získat žádné laboratorní výsledky od účastníků akce, abychom věděli, zda se jednalo o virové onemocnění dětí v kolektivu se rychle šířící nebo zda se jednalo o jiný zdroj nákazy. Po znovuotevření provozovny provedou kontrolu kolegyně z odboru hygieny výživy zejména s ohledem na kvalitu pitné vody."

Ve zdravotních denících se dále objevovaly běžné záznamy o přisátých klíšťatech, odřeninách, vícečetné poštípání od komárů, muchniček. Lokálně byl zaznamenán vyšší výskyt vos, naopak nižší výskyt klíšťat oproti loňskému roku.

Bez nutnosti ukončit zotavovací akci provozovatelé dvou zařízení řešili výskyt štěnic. Zjišťované nedostatky byly: v zásobování pitnou vodou, ve zdravotním zajištění akce (nebyl zajištěn zdravotník akce), ve stravovacím úseku (dodatečně zamrazené potraviny, společné skladování soukromých a pro tábor určených potravin), ve splnění ohlašovací povinnosti.

„V kontextu let minulých lze říct, že typy závad se svojí četností více či méně opakují, letos jsme po několika letech zastihli více běhový neohlášený tábor, a to v souvislosti s podnětem. Ačkoli se jednalo o pořadatele, který sportovní pobytové akce dle sdělení organizuje pravidelně, znalost této povinnosti neměl," konstatuje Hochmalová.

V rámci kontrol ověření jakosti pitné vody tam, kde není primárně veřejný vodovod, nebo se voda z veřejného vodovodu dováží, odebrali zaměstnanci KHS LK šesti vzorků pitné vody na tábořištích zásobovaných z individuálních vodních zdrojů, z nichž tři nevyhověly v mikrobiologických ukazatelích.

Druhým rokem letos probíhalo vyhodnocování jídelníčků podle metodiky Ministerstva zdravotnictví, kdy byla zaznamenávána četnost zařazovaných potravin, surovin ve třech reprezentativních po sobě jdoucích pobytových dnech do vzorového formuláře znázorňujícího pyramidu správné výživy. Konkrétně se hodnotila jednotlivá patra zmíněné pyramidy: od základny zahrnující nápoje, které mají být co neméně sladké s převahou vody, aby pitný režim obsahoval mléko, čaje, ředěné džusy, patro obilovin, pečiva, těstovin s tím, že ideálními zástupci jsou rýže, bulgur, kuskus, pohanka, pečivo ideálně s vyšší četností chleba, občas celozrnné pečivo případně rohlíky apod., třetí patro ovoce a zeleniny, přičemž cennější je vždy varianta čerstvá, ale i tepelně opracovaná má svoje benefity v podobě lepší stravitelnosti, navíc některé druhy se v syrové variantě zpravidla nekonzumují (fazolové lusky, dýně), čtvrté patro zahrnuje potraviny s obsahem bílkovin jak rostlinného, tak živočišného původu, tedy maso, ryby, sýry, tvarohy, vejce, luštěniny, ořechy, olejnatá semena, páté patro - vrchol pyramidy pak tvoří dochucovadla, patří sem oleje, smetana, máslo, cukr, sůl, koření, byliny. Upřednostnit by se měly kvalitní oleje a tuky, nepoužívat vysoce zpracované bujóny.

Z pyramidy správné výživy jsou vyjmuty potraviny a nápoje, které bychom měli konzumovat v co nejmenší míře, vzhledem k tomu, že obsahují mnoho soli, přídatných látek v podobě stabilizátorů, konzervantů, umělých barviv, aromat, sladidel atd. Ve spojení s potravinou pyramidou představují tzv. zákeřné kostky. Hodnotili i jejich četnost a vyskytovaly se zejména uzeniny, paštiky, sušenky, oplatky. Denní tolerované množství potravin a nápojů z této skupiny je jedna porce ve velikosti vlastní pěsti.

„Organizátorům jsme předávali edukační materiály týkající se možností snížení obsahu soli při vaření. Zájem o tuto problematiku nás celkem překvapil, včetně znalostí, které kuchařky a kuchaři v této oblasti měli. Opakovaně jsme slyšeli postesk nad odmítáním pomazánek, ryb a luštěnin dětmi. Naopak jsme viděli více čerstvého ovoce a zeleniny a pestřejší pitný režim. Voda a čaj slazený a neslazený jsou standardem, na řadě táborů připravovali ředěné džusy, pro změnu měli v nabídce i ochucené či neochucené minerálky, k snídani bílou kávu, kakao. Leckdy byl jídelníček i pitný režim pestřejší na táborech na loukách, kde nejsou ideální podmínky pro skladování, než v hotelech či penzionech," uzavírá letošní sezonu letní dětské rekreace Hochmalová.

Novinkou pro letošní prázdniny bylo spuštění elektronického ohlášení konání zotavovací akce prostřednictvím datové schránky (Ohlášení akce dětské rekreace). V průběhu léta nebyla tato možnost provozovateli příliš využívána, nicméně mohou jí použít i školy pro ohlášení jimi pořádaných škol v přírodě či lyžařských výcviků, sportovní i jiné zájmové kluby či organizace k ohlášení jejich tzv. soustředění.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Se začátkem školního roku došlo v kraji ke zvýšení respiračních infekcí
Koupací sezona 2024 v Libereckém kraji z pohledu hygieny
Nepříznivá situace v kraji ve výskytu žloutenky
Podrobnosti o výsledcích měření ovzduší v Turnově
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 31. červenci 2024
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k polovině července
Začínají letní dětské rekreace v Libereckém kraji
Zájemci mohou složit zkoušky ze znalosti hub
Projekt Klíšťata ve městě zkoumal výskyt nemocí u parazitů
Kontroly hygieniků na velikonočních trzích dopadly dobře
Krajští hygienici kontrolovali výrobky s obsahem HHC
V kraji narostl počet případů černého kašle
Krajští hygienici kontrolovali adventní trhy
V Turnově se rozběhlo plánované měření kvality ovzduší
Jaká byla koupací sezona v kraji z pohledu hygieny
Na podzim dochází tradičně k nárůstu respiračních onemocnění
Zájemci mohou složit zkoušky ze znalosti hub
Letní dětská rekreace v Libereckém kraji 2023 z pohledu hygieny
Jaké houby rostou v našem kraji?
Letní dětské rekreace v Libereckém kraji probíhají bez problémů
Průběh letní dětské rekreace v kraji z pohledu hygieny
Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji
Hygienici kontrolovali stánky na Železnobrodském jarmarku
Hygienici informují o projektu Klíšťata ve městě
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Na Světový den bez tabáku vyhlásili kreativní kampaň pro děti
Krajští hygienici kontrolovali velikonoční trhy
Informace o pylové aktivitě v Libereckém kraji
Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá
Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Liberecký kraj podporuje udržitelný rozvoj

Zastupitelstvo Libereckého kraje schválilo podporu z Dotačního fondu Libereckého kraje směřující k naplňování zásad udržitelného rozvoje. V programu na podporu místní Agendy 21 je připraveno 600 tisíc korun. Žádosti o dotace mohou podávat obce a jejich dobrovolné svazky, obecně prospěšné společnosti, právnické osoby vykonávající činnost školy nebo školského zařízení, podnikatelské subjekty, spolky, nadace a ústavy v termínu od 28. dubna do 19. května 2025. „Naším cílem je podpořit konkrétní projekty, které uvedou principy udržitelného rozvoje do praxe - tedy do našich měst, obcí, mikroregionů, místních akčních skupin, neziskových organizací a mezi podnikatele v Libereckém kraji. Důležité je pro nás také aktivní zapojení veřejnosti do plánování rozvoje regionu," uvedl Edvard Kožušník, statutární náměstek hejtmana pro resort hospodářského a strategického rozvoje.

S dvěma zákazy řízení už jabloneckým policistům neujel

Ve vazbě skončil muž, který se snažil se dvěma zákazy řízení ve vysoké rychlosti ujet policistům v ulicích Jablonce nad Nisou. Ve vysoké rychlosti navíc ohrožoval ostatní účastníky silničního provozu. Více podrobností na Našem Jablonecku


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Cenu ředitele Správy KRNAP za rok 2024 získalo devět oceněných
Obrazem: Rezerva Turnova vyhrála na Smržovce
Jaro láká na vycházky k rybníku, do muzea i za výhledy
Druhá lomnická přednáška připomíná osvobození Československa
Jak si vedli řidiči v Libereckém kraji při Speed marathonu?

Nejčtenější články

15.04.: Obrazem: Semilský stadion přivítal první sportovce
16.04.: Řemeslné trhy pořádají v Roprachticích
15.04.: Špéra zahájila spolupráci s předním českým výrobcem 3D tiskáren

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT