Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji

03.07.2023 21:21:46 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Český ráj,Liberecký kraj,Pojizeří

Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji

S nadcházejícími letními prázdninami opět ožívá sezona letní dětské rekreace. K dnešnímu dni je v Libereckém kraji hlášeno celkem 127 akcí (zotavovací akce a jiné podobné akce) se 197 běhy. Předpokládaný počet rekreovaných dětí je 10 181.

Jiné podobné akce do výčtu zahrnují hygienici i přesto, že u těchto typů akcí ohlašovací povinnost není. V porovnání s loňským rokem jsou ve stejnou dobu počty ohlášených akcí zatím nižší, nicméně jedná se o čísla orientační, protože povinnost ohlásit konání akce mají provozovatelé a pořádající osoby 30 dní před jejím začátkem.

„Příprava organizátorů letních dětských táborů trvá několik měsíců, kdy je třeba vymyslet témata, sestavit podklady pro děti a rodiče. Jako podporu pro hladký průběh organizujeme v jarním období školení pro pořadatele zaměřené na aktuální legislativu, hygienické minimum, opakování zásad a zcela konkrétní praktické dotazy. V posledních týdnech jistě vrcholí úklid tábořišť, výstavba stanů, přístřešků, latrín a předpokládáme také kontrola zdrojů pitné vody. V případě individuálního zdroje pitné vody musí organizátor letní dětské rekreace na KHS doložit vyhovující laboratorní rozbor, který není starší třech měsíců. V minulých letech jsme se společně s organizátory přesvědčili, že se vyplatí individuální zdroj pitné vody důkladně alespoň vizuálně zkontrolovat ještě jednou před zahájením akce. V případě pochybností doporučujeme provést opakovaný laboratorní rozbor. Například přívalové deště mohou být důvodem náhlého znečištění," popsala Kateřina Hochmalová, ředitelka odboru hygieny dětí a mladistvých.

Státní zdravotní dozor nad akcemi letní dětské rekreace je každoročně naší prioritou a je zaměřený na plnění legislativních podmínek - vybavení tábořišť s důrazem na hygienická zařízení (počty WC, umývárny, dezinfekce), zásobování tábořišť pitnou vodou, doložení laboratorních rozborů pitné vody, pokud je tábořiště zásobováno vodou z individuálního vodního zdroje, vybavení kuchyní. Zaměříme se také na plnění režimových požadavků a zdravotnické zajištění - vybavení lékárniček, doložení prohlášení o bezinfekčnosti, posudky o zdravotní způsobilosti dětí a dospělých, vedení zdravotnické dokumentace.

„Nově se více zaměříme na skladbu jídelníčků ve smyslu hodnocení pestrosti a čerstvosti používaných potravin a surovin. Hodnocení frekvence podávaných potravin bude provedeno na základě Pyramidy výživy, která jednoduše ve čtyřech patrech s vrcholem ve skupinách znázorňuje potraviny a nápoje, které patří do stravy každý den. Na základě reálné skladby jídelníčku a požadavků pyramidy budeme identifikovat slabá místa a doporučovat zlepšení a také vyzdvihovat silná místa a soulad s doporučeními. Sankce nebudou v této souvislosti udělovány, jde nám zejména o to, aby i děti na táborech měly zajištěné stravování v souladu se zásadami zdravé výživy," doplnila Kateřina Hochmalová.

Tradičně budou kontroly zásobování pitnou vodou v některých lokalitách spojeny s ověřením jakosti pitné vody, tj. s odběrem vzorku, a to vzhledem k tomu, že povrchové zdroje, které se často pro zásobování táborů využívají, jsou nestabilní, u vody dovážené je problematické udržení její jakosti, což souvisí s nároky na skladování, dopravu a čistotu nádob.

Zdroje pitné vody je třeba průběžně kontrolovat i v průběhu akce. K nejzranitelnějším patří zejména studánky a prameny, obzvláště po dešti. Je třeba kontrolovat pramenní jímku, věnovat pozornost vzhledu, pachu, chuti vody, bezprostřednímu ale i širšímu okolí. Pokud se voda po dešti zakalí, nejde o spolehlivý a bezpečný zdroj. U dovážené vody je nezbytné udržování přepravních nádob v čistotě, denní obměna vody a skladování na stinném místě. Je-li voda rozváděna hadicemi, pak spoje hadice nesmí ležet na zemi, kde se tvoří (například při dešti) kaluže vody, popř. v blátě. Po noční stagnaci nebo několika hodinové stagnaci během teplého dne je třeba objem vody v hadici před odběrem pro pitné účely vypustit.

„V Libereckém kraji máme velmi širokou a stabilní základnu dlouholetých organizátorů, kteří s námi pravidelně spolupracují, což se v pozitivním smyslu promítá do kvality celkového zajištění táborů včetně hygienických požadavků, a to i v případech mimořádných událostí. V letošním roce byla na území našeho kraje v Českém ráji kolaudována táborová základna, což není běžné. S ohledem na sezónnost a efektivitu investic dochází zpravidla k dílčím rekonstrukcím stávajících objektů. Původní již dožilá stavba byla stržena a na jejím místě pak vystavěna dřevostavba, která obsahuje hygienické zázemí pro děti, personál, kuchyni se skladovacími prostory, vytápěnou jídelnu uvnitř i venkovní pod přístřeškem, izolaci se samostatným hygienickým zařízením a dalším prostorem pro využití např. ke hrám dětí. Toto tábořiště je dimenzováno pro 60 dětí a je důkazem toho, že tábory mají a budou mít své místo v zájmových aktivitách dětí a vložená investice se jistě vrátí přinejmenším v podobě spokojených uživatelů. Zbývá už jen popřát všem účastníkům letní dětské rekreace v rámci celé republiky spoustu zážitků a v případě komplikací samé dobré konce," uzavřela Hochmalová.

Dětské tábory se uskuteční v již tradičních atraktivních lokalitách Libereckého kraje. Jedná se zejména o tato místa - Českolipsko - Sloup v Č., Dolní Světlá, Stvolínky, Svor, Mařenice, Hamr na Jezeře, Holany, Dubá; Liberecko - Českodubsko, louky v okolí Raspenavy, Vápno, Ferdinandov, Bílý Potok, Lázně Libverda; Semilsko - Rakousy u Turnova, Jesenný, Vyskeř, Hrubá Skála, Rokytnice n/J, Benecko, Jablonecko - Malá Skála, Bedřichov, Kořenov, Janov n/Nisou, Splzov, Frýdštejn.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Hygienici kontrolovali stánky na Železnobrodském jarmarku
Hygienici informují o projektu Klíšťata ve městě
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Na Světový den bez tabáku vyhlásili kreativní kampaň pro děti
Krajští hygienici kontrolovali velikonoční trhy
Informace o pylové aktivitě v Libereckém kraji
Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá
Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Průvodce regionem jsou opět nové turistické noviny Český ráj 2024

Sdružení Český ráj opět připravilo oblíbené Turistické noviny pro návštěvníky Českého ráje, stejně jako minulý rok jsou jejich součástí noviny Turnovska. Na 48 stranách na vás čekají aktuální informace o cyklostezce Greenway Jizera, o oblíbených turistických hrách Za pověstmi Českého ráje či Po stopách Albrechta z Valdštejna. Nemůže chybět ani rozhovor, tentokrát s místním rodákem, hercem a komikem Petrem Vydrou. V novinách najdete pozvánky a tipy na výlety na Jičínsko, Novopacko, Semilsko a Železnobrodsko, na Kopidlensko a další oblasti či města regionu. Samozřejmostí jsou žádané jízdní řády turistických autobusů s přepravou kol a s přehlednou mapou. Nechybí přehled nositelů značky Regionální produkt Český ráj a pozvánky na kulturní akce včetně kulturního léta v Turnově.

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

V Bělé oslaví 80 let klubu zápasem proti Slovanu Liberec
Muzejní noc v Jilemnici naváže na oslavy 150 let místních hasičů
Roubenky a pískovec – to je cyklojízda Dubským Švýcarskem
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
Výstava Příběhy Severních Čech zavítá na náměstí v Malé Skále

Nejčtenější články

12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
13.06.: Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2024
12.06.: Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT