Jaké houby rostou v našem kraji?

27.08.2023 17:42:57 | Autor: Zuzana Balašová, KHS LK | Rubrika: KRIMI | Obce: Liberecký kraj

Jaké houby rostou v našem kraji?

Vzhledem k tomu, že houbařská sezona je před námi a pokrmy z volně rostoucích hub se budou vařit v mnoha rodinách, přinášíme několik rad Zdeňka Peldy z Mykologického klubu Liberec.

Na počátku tohoto týdne proběhla na KHS LK zkouška ze znalostí hub. Povinnost vykonat tuto zkoušku a získat osvědčení prokazující znalost hub má provozovatel potravinářského podniku provozující stravovací službu, který používá k výrobě nebo přípravě pokrmů volně rostoucí jedlé houby z vlastního sběru, a dále provozovatel potravinářského podniku, který uvádí volně rostoucí jedlé houby na trh nebo k dalšímu zpracování pro potravinářské účely.

Při zkoušce znalostí hub musí osoba prokázat znalosti právních předpisů upravujících členění hub na skupiny a podskupiny, znalosti znaků jednotlivých skupin a podskupin, požadavků na jejich jakost a zdravotní nezávadnost, značení, způsob sběru, třídění a zpracování, podmínek přepravy, skladování, balení a prodeje. Dále musí uchazeč prokázat schopnost rozlišení hub a znalosti nejčastějších otrav a zdravotních projevů otrav z hub.

Přinášíme několik rad pana Zdeňka Peldy z Mykologického klubu Liberec, který byl již opakovaně jedním z členů zkoušející komise. A jak on sám říká, vždy před začátkem sezony stojí za to si tyto zásady osvěžit, protože každý rok opakujeme stejné chyby a dochází ke stejným otravám. Otrava houbami může přinést značné zdravotní komplikace, protože je nepředvídatelné, jak na ni lidské tělo zareaguje zejména v případě, pokud trpíte nějakým chronickým onemocněním.

Jaké houby sbíráme?

Jednoznačně sbíráme houby přiměřené velikosti, které bezpečně známe a houby zdravé, nepopraskané. Houby staré, rozmáčené a napadené plísní necháme v lese. Oblíbené babky patří mezi rizikové, protože jsou měkké a často jsou napadány plísněmi. V lese nechme také houby úplně malé, protože při jejich sběru bychom rozhrabáním půdy zničili podhoubí. Syrové houby nikdy neochutnáváme, výjimku mohou mít holubinky, pokud bezpečně poznáme rod. Starší plodnice necháváme v lese v zájmu reprodukce výtrusů a obnovy podhoubí.

Kdy houby zpracovat?

S co nejmenším odkladem po návratu z lesa, protože již cesta z lesa není leckdy vůbec krátká. Čím déle oddalujeme zpracování, tím více akcelerujeme stárnutí nasbíraných hub. Houba totiž po jejím utržení chce dokončit proces stárnutí a produkuje spory. Chceme-li uchovat čerstvé houby k finálnímu zpracování do druhého dne například na oběd je lepší místo lednice zvolit chladný sklep, aby rozdíl teplot, při kterém budeme houby zpracovávat nebyl tak velký. Lednice má různý režim a když se studená houba vrací k pokojové teplotě, je to vždycky problém pro udržení její kvality. Ke spotřebě druhý den volíme houby tvrdé a suché.

Jak houby zpracovat?

Houby měkké a mokré patří ihned do tepelného zpracování. Houby suché můžeme usušit. Další možností je zamrazení. Tam je jedno, zda je dáme do mrazáku tepelně upravené či syrové. Oba způsoby mají své výhody i nevýhody.  Ať čerstvé či mražené houby zpracováváme při teplotě 100 °C, dojde tak ke zničení nežádoucích mikroorganismů. V případě termolabilních hub při dostatečně dlouhé době opracování a uvedené teplotě dojde dokonce ke zničení jedovatých látek. Příkladem je například hřib satan, ovšem toho stejně pro jeho vzácnost nesbíráme. U úpravy sušením nedochází k takovému jevu, a proto sušené houby před použitím vždy vkládáme do horké vody. Jídla s houbami doporučuji raději neohřívat. Oblíbeným způsobem zpracování hub je jejich sterilizace do octového nálevu. V tomto oboru patří Mykologický klub Liberec mezi elitu. Zajímavá soutěž Houby v octu byla založena zde, má 40letou tradici a je vždy neuvěřitelným gurmánským zážitkem.

Jak je to s trvanlivostí zpracovaných hub?

Sušené houby doporučujeme ponechat maximálně jeden rok a skladovat je spíše v menších nádobách, aby pro případ přítomnosti molů byly menší ztráty. Houby uložené v mrazáku je doporučováno skladovat několik měsíců a dále samozřejmě dostatečně tepelně upravit. Pamatujme také na to, že každé rozmrazení mrazáku, v němž jsou uloženy, snižuje jejich kvalitu.

Jak poznat otravu houbami?

Obecně platí být ostražitý, pokud houby jím. Tím mám na mysli, abychom si tuto informaci uložili do paměti, pro případ, že by nám něco bylo, a to až do druhého dne po konzumaci. Příznaky otrav jsou u různých hub různé a samozřejmě záleží na tom, kolik toho sníme. V případě muchomůrky tygrované, kterou lze zaměnit s šedivkou, přichází příznaky v podobě motání hlavy a rozšířených zorniček prakticky okamžitě. Většina otrav se projeví cca do hodiny od konzumace nebo již v jejím průběhu a mohou mít různé podoby - zarudnutí v obličeji, silné pocení, slinění, křečovité bolesti břicha, zvracení, průjmy, zrychlený dech, poruchy močení a vidění, srdeční problémy a dušnost, pálení a mravenčení po celém těle. V případě otravy houbami je špatně většinou postupně více lidem ne-li všem, kteří pokrm jedli. Je tedy potřeba se vzájemně informovat a začít činit opatření hned po prvních zaznamenaných potížích.

Velmi zrádná je otrava muchomůrkou zelenou, která se začíná projevovat s odstupem 8-10 hodin po konzumaci. Dostavují se zejména bolesti břicha, průjmy a zvracení. Tyto stavy bývají nejintenzivnější zhruba 24 hodin a dochází při nich k dalším symptomům, především k celkové dehydrataci, která může být pro malé děti a starší lidi fatální. Zhruba třetí den následuje úleva, která však netrvá dlouho a v dalších hodinách postupně dochází k selhávání činnosti jater a ledvin, což může vést i ke smrti. V Libereckém kraji se muchomůrka zelená příliš nevyskytuje, v 95 % případech se v případě hub nám předaných jako muchomůrka zelená jedná o muchomůrku citronovou, která je však také jedovatá, ale příznaky a následky jsou jiné.

Velmi nepříjemnou a bolestivou otravu způsobuje závojenka olovová. Postiženého sužují ukrutné bolesti břicha doprovázené zvracením a průjmy a jiné nepříjemné stavy.

Konzumací přemrzlých, starších, zapařených a případně špatně uskladněných hub mohou vznikat tzv. sekundární otravy. Důvodem je přítomnost různých mikroorganismů včetně nebezpečí vytvoření velmi nebezpečného botulotoxinu. Pokud nejsou plodnice napadené botulinem, mají otravy většinou méně závažný průběh a projevují se obvykle žaludečními potížemi.

Jaká je první laická pomoc při otravě houbami?

Zvracení. Pokud nepřijde samo nebo je to ve chvíli, kdy se dozvíme o podezření na otravu od svých spolustolovníků je dobré vyvolat zvracení. Dodáním tekutin, nejlépe vody, pomůžeme škodlivé látky vyloučit močí. Lékaři doporučují užít černé uhlí, které na sebe škodlivé látky naváže. Takže konzumujeme-li houby mělo by být v domácí lékárničce přítomno.

Kdy vyrazit na houby?

Základem pro růst hub je dostatek vláhy, což je v dnešní době velmi nevyzpytatelné. Velká vlna mnohdy bývá v červenci a ta hlavní houbařská sezona bývá zpravidla koncem srpna a v září. Jsou však roky, kdy o prázdninách houby téměř nerostou a rostou až v říjnu. Když hodně naprší po období dlouhého sucha musíme počítat s tím, že trvá 6-7 týdnů, než dojde k obnově nového podhoubí a masivnímu růstu hub. Houby rostou v různých oblastech velmi rozdílně podle toho kolik, kde napršelo. Takové laické tvrzení „včera hrozně lilo, to byl slejvák" může být velmi subjektivní. Zde doporučuji stránky Českého hydrometeorologického ústavu, kde lze nalézt hodinové úhrny srážek ze srážkoměrných stanic jednotlivých míst.

Nicméně někdy je lepší příliš neteoretizovat a do lesa zkrátka vyrazit. Všude tam, kde by mohlo být vody přece jen trochu více než jinde je šance vyšší. Parky, hráze rybníků, okolí potoků, bažiny, mokřady, rašeliniště, lužní lesy, okraje cest, příkopy, okraje lesních cest... V nejhorším případě z toho bude jen procházka na čerstvém vzduchu.

Rostou na Liberecku v současné době houby?

Pro dnešní zkoušky jsem jich moc nenašel. Rostou jen hřiby kováři. Mám tady také sírovce žlutooranžového, který roste na listnatých stromech, patří mezi jedlé a mimochodem velmi chutné houby. Sírovce rostoucí na akátu doporučuji nesbírat, vzhledem k jedovatosti rostliny. Na jehličnanech roste sírovec horský, ten však jedlý není.

Kam se obrátit, máme-li pochybnosti o tom, co je to za houbu?

Mykologický klub Liberec nebo na e-mail zdeno.chrastava@seznam.cz. Dlouho provozovaná mykologická poradna na vlakovém nádraží v Liberci již nefunguje. Zbývá nás posledních pár, ale moc nám záleží na tom, aby houbařská osvěta stále plnila své poslání, houbaři byli vedeni k dobrým pravidlům chování v lese, uměli poznat důležité znaky jednotlivých druhů, vyhnuli se otravám, předávali dobré zvyky a znalosti dětem a vnoučatům.

Sdílet s přáteli na facebooku

Související články

Letní dětské rekreace v Libereckém kraji probíhají bez problémů
Průběh letní dětské rekreace v kraji z pohledu hygieny
Startuje letní dětská rekreace v Libereckém kraji
Hygienici kontrolovali stánky na Železnobrodském jarmarku
Hygienici informují o projektu Klíšťata ve městě
Na co se můžete těšit na Železnobrodském jarmarku 2023
Na Světový den bez tabáku vyhlásili kreativní kampaň pro děti
Krajští hygienici kontrolovali velikonoční trhy
Informace o pylové aktivitě v Libereckém kraji
Počet případů onemocnění svrabem v posledních letech vzrůstá
Hygienici kontrolovali provozovny pro děti a mladistvé
Respirační onemocnění a chřipka budou tradičně útočit na přelomu roku
Hygienici kontrolovali zařízení pro výchovu a vzděláváních mladistvých
Hygienici zhodnotili kontroly kadeřnictví, manikúr, pedikúr i solárií
Zpráva o zdraví 2020: zvyšuje se délka dožití, více lidí má vysoký tlak
Jak probíhala letní dětská rekreace v našem kraji v roce 2022
Státní zdravotní dozor kontroloval předměty běžného užívání
Hygienici kontrolovali v polovině srpna letní dětské rekreace v kraji
KHS zhodnotila epidemiologickou situaci v Libereckém kraji 2021
Krajská hygiena provedla monitoring a odběr plžů kvůli dermatitidě
Krajští hygienici kontrolovali provozovny společného stravování
Krajská hygiena kontrolovala zařízení pro výchovu a vzdělání dětí
Začínají letní tábory, v Libereckém kraji se zúčastní přes 11 tisíc dětí
Krajská hygiena kontrolovala stažení nebezpečných panenek z obchodů
Krajská hygiena zhodnotila kontroly letní dětské rekreace
Hygienici v Libereckém kraji zkontrolovali už 45 dětských táborů
Průběh letní dětské rekreace v Libereckém kraji k 16. červenci
Děti v Libereckém kraji vyráží na letní tábory
Po prodělání covidu se nově můžete očkovat hned po skončení izolace
V kraji vyočkováno 300 tisíc dávek, polovina lidí má alespoň jednu
K navýšení účastníků na akcích a kapacity služeb dojde již 26. června
Krajská hygiena činí opatření proti šíření mutací koronaviru
Hygienici shrnuli výsledky kontrol dětských rekreací v kraji za rok 2020
Hygienici zkontrolovali již 69 dětských táborů, vše bez velkých závad

 
 
 

 

Další aktualita v pořadí ARCHIV AKTUALIT
 

Vyberte obec

Události dle data

Stalo se | Připravuje se

Vyberte datum:
Po Út St Čt So Ne

Krátké zprávy z regionu Semilska

Krkonošská pivní stezka startuje

Putování za pivním mokem zahájeno 1. června 2024. Až do konce září můžete ochutnávat skvělé speciály s příchutí krkonošských hor, sbírat razítka, soutěžit a těšit se na losování o super ceny. Udělejte si čas, zarezervujte si termín ve svém diáři a užijte si jedinečné spojení aktivního odpočinku uprostřed vzácné krkonošské přírody a luxusního gastronomického zážitku.

Tribunál trvá na povinnosti Polska zaplatit penále ve věci dolu Turów

Komise mohla legitimně započíst částky dlužné z titulu tohoto penále proti pohledávkám Polska vůči Unii. V únoru 2021 podala Česká republika proti Polsku žalobu k Soudnímu dvoru. Tvrdila, že rozšíření a prodloužení těžby hnědého uhlí v povrchovém dole Turów (Polsko) porušuje unijní právo1. „Uzavření smíru v únoru 2022 nezměnilo nic na tom, že Polsko předtím nerespektovalo předběžné opatření. Tribunál Soudního dvora dnes potvrdil, že Komise postupovala správně. Bez žaloby k soudnímu dvoru by se žádná jednání nikdy neuskutečnila. Je potřeba říci, že penále pro Polsko jsou příjmem Evropské unie, nikoli Libereckého kraje. Nikdy bychom nepostavili ani metr vodovodu ani nezaplatili další projekty, které chrání obyvatele, životní prostředí i vodní zdroje před vlivem těžby," uvedl hejtman Libereckého kraje Martin Půta.


Archiv krátkých zpráv

Nejnovější články

Dvě zajímavé červnové přednášky pořádají v semilském muzeu
Turnovské volejbalistky vyrazily do Lucemburska
Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty
Na Mlatě vzdali hold českému velikánovi
Vítězem soutěže Vesnice roku 2024 Libereckého kraje je obec Všelibice

Nejčtenější články

11.06.: Hasiči likvidovali v domě na Semilsku neznámé chemické látky
11.06.: Auto s naloženým bagrem uvízlo v Semilech pod železničním mostem
12.06.: Srnka skočila v Jesenném do náruče projíždějícího cyklisty

Další »

Infomail


Chcete pravidelně dostávat informace o novinkách na tomto serveru?

Zadejte svůj e-mail:
 

Facebook

Twitter

Instagram

https://www.instagram.com/nasepojizeri

Odkazy

Fotogalerie Videogalerie Soutěže Anketa

INZERCE | KARIÉRA | KONTAKT