Florbal Turnov: Sérii play-down rozhodne sedmý zápas

21.03.2023 09:35:12 | Autor: TJ Turnov, pjs | Rubrika: SPORT | Obce: Turnov

Muži odvrátili matchball a sérii play-down proti Prague Tigers rozhodne až sedmý zápas. Junioři zvládli malý zázrak proti Jablonci, následně statečně čelili i Panterům. Mladší žáci znovu dominovali proti Semilům a Šluknovsku. Juniorky končí ve čtvrtfinále.

Národní liga mužů

TJ Turnov - Prague Tigers 5:4 (1:1, 2:2, 2:1)

Branky a asistence: 9. Palatínus V. (Matěcha), 40. Reczai, 40. Palatínus A. (Matěcha), 54. Palatínus V. (Matěcha), 58. Maršík (Janoušek Š.). Sestava Turnova: Suchomel (Horáček) - Jiránek, Dědek, Maršík, Palatínus V., Šmída O., Plíšek, Matěcha, Šmída J., Hejduk E., Hejduk M., Palatínus A., Švitorka, Novotný, Vacek, Reczai, Janoušek Š.

Zápas přiblížil kapitán Martin Hejduk:

Šestý zápas série pro nás dopadl nejlépe, jak mohl. Na domácí palubovce jsme dokázali zvítězit poměrem 5:4 a vynutili jsme si sedmý zápas, který by se měl odehrát tuto neděli v Praze. V něm se rozhodne o následujícím programu obou družstev. Turnov tentokrát předvedl dobrý týmový výkon a přes vedení soupeře o dvě branky jsme dokázali snížit a přidat další góly, díky kterým jsme si výhru pohlídali.

První třetina začala, jak už to tak v takovým zápasech bývá, velice opatrně. Když už se někdo dostal do zajímavé pozice, tak střely měli brankáři. Oba dva předvedli skvělé výkony, o tom není pochyb. Zlom ve skóre přišel v 9. minutě, kdy Štěpán Matěcha dokázal najít Vojtěcha Palatínuse, který se zblízka nemýlil. Vedení 1:0 trvalo však něco málo přes minutu. Po dobrém tlaku hostů dokázal Pík vybojovat balon v rohu, následně ho posunout na střed hřiště, odkud pálil Neužil. Jeho střelu se ještě podařilo zblokovat, nicméně Píkovu dorážku už ne. Díky tomu skončila první třetina nakonec 1:1.

Ve 25. minutě jsme museli pykat za faul. Následují oslabení se zahrálo velmi dobře, když tu najednou čtyři vteřiny před koncem přesilovky rozhoupal síť Masár. Ten měl dostatek času, prostoru a štěstí, aby propálil Suchomela. Poslal tak svůj tým do vedení 2:1. Ke změně došlo ve 37. minutě, kdy po nenápadné střele Heřmanského od mantinelu sklepl zázračnou tečí míček do naší branky Jakub Manek. Od soupeře pozičně velice dobře zahrané. Jako o velkém plusu můžeme hovořit o tom, že jsme se dvoubrankovou ztrátou nenechali rozhodit, ba naopak. Ve 40. minutě přišlo famózní vyrovnání. Tento úsek by se dal označit za zlomový bod utkání. Nejprve se prosadil Dominik Reczai, který to vzal v podstatě na buldozér a nedovedu si představit, co by ho zastavilo, nikdo neměl šanci ho o branku připravit. Vyrovnávací gól byl z oddělení infarktové trefy. O vyrovnání se totiž Antonín Palatínus postaral vteřinu před koncem druhé třetiny trefou nad ruku brankáře.

Třetí třetina začala opět za nerozhodného stavu, konkrétně 3:3. Více než deset minut se čekalo, co se stane. Troufnu si tvrdit, že vícero příležitostí bylo na naší straně, ovšem i tak jsme dokázali vyrobit dost chyb. K našemu štěstí je soupeř neproměnil. Změna stavu nastala v 54. minutě - kdo jiný než Vojta Palatínus. Štěpán Matěcha vybojoval balónek do brejku a našel Palatínuse, který nás poslal do vedení 4:3. Od tohoto momentu začal soupeř více odstřelovat naší branku - bez úspěchu. V 58. minutě skvěle zapracovala třetí turnovská formace a přidala pojistku. Lukáš Maršík vyzrál na Hammamiho a přidal pátý gól. Tigers pak zkoušeli hru v šesti. Minutu před koncem byl soupeř vyloučen, ale i přesto se jim podařilo vstřelit branku. Stalo se tak 5 vteřin před koncem, kdy už jsme to možná poněkud vypustili. Každopádně v tu chvíli kosmetická změna nezměnila nic na konečném výsledku, výhře Turnova 5:4.

Následující zápas tedy proběhne na půdě soupeře a bude to utkání o všechno.

2. liga juniorů

Florbal Jablonec - TJ Turnov 2:3
TJ Turnov - FBC Panthers Liberec 3:6

Turnaj okomentoval trenér František Záleský:

Junioři absolvovali další turnaj v Českém Dubu. Zatímco v prvním zápase hráli v počtu 6+1, tak ve druhém dokonce 5+1.

Hned v prvním zápase se jim povedl malý zázrak, když i v tak malém počtu dokázali sehrát zcela vyrovnanou partii se soupeřem z Jablonce a nakonec ho dokonce i porazit. Tento zápas si určitě budou všichni aktéři dlouho pamatovat a vzpomínat na něj. Kluci si za svoje nasazení výhru určitě zasloužili.

Ve druhém zápase to dlouho vypadalo, že se schyluje k podobnému překvapení, jako v tom prvním, ale v závěru už borcům, kteří za celý zápas nestřídali, scházeli síly a Panteři rozhodli zápas ve svůj prospěch. Kluci si celkově za turnaj zaslouží velkou pochvalu a určitě se nemají za co stydět.

Přebor mladších žáků

SCC Semily - TJ Turnov 4:9
FBC Šluknovsko Česká Lípa - TJ Turnov 4:15

Turnaj zhodnotil trenér František Záleský:

Mladší žáci absolvovali předposlední turnaj sezóny v sousedních Semilech, kde se utkali s domácím týmem a s výběrem Šluknovska.

V obou zápasech kluci znovu dominovali (v tom druhém ještě o poznání více) a nastříleli velké množství branek. Samozřejmě byly v obou dvou zápasech horší i lepší pasáže, střídání, kdy jsme soupeře mleli, i kdy jsme ho pustili do hry.

Celkově máme ještě určitě spousta věcí, na kterých musíme pracovat, ale oproti začátku sezóny je znát velký progres.

1. liga dorostenek

Florbal Ústí - FBC Liberec 0:5
FBC Liberec - FD Teplice 5:3

Zápasy přiblížil trenér Miloš Cidlinský:

Dorky v neděli odehrály poslední dva zápasy základní části, a to proti Ústí a Teplicím. K tomu, aby získaly konečné první místo v tabulce, musely alespoň jednou vyhrát. Komplikace byla v tom, že se opět kryly zápasy dorek a junek, takže dorky nebyly úplně v optimální sestavě. Přesto nezaváhaly a oba zápasy vyhrály, a tak si zajistily postup do předkola play-off z prvního místa a s největší pravděpodobností narazí v předkole MČR na Tatran Střešovice.

1. liga juniorek

FBS Olomouc - FBC Liberec 2:1

Zápas okomentoval trenér Miloš Cidlinský:

V neděli nastoupily juniorky k rozhodujícímu třetímu zápasu proti favoritovi celé soutěže Olomouci. První zápas jsme vyhráli 4:3, poté jsme podlehli těsně 1:2, a tak musel rozhodnout třetí zápas.

Opět to byla obrovská bitva ve vysokém tempu. První třetina sice skončila 0:0, ale opravdu se bylo na co koukat. Šance byly na obou stranách, ale nepodařilo se nikomu z vytvořených šancí skórovat. Ve druhé třetině jsme v druhé a šesté minutě udělali při přechodu do útočné třetiny dvě chyby, které soupeřky potrestaly. Bylo to přesně to, co jsme nechtěli. Děvčata z Olomouce se zklidnila a začala hrát to, co potřebovala. Naše holky to však nezabalily a ještě do konce třetiny se jim podařilo snížit na rozdíl jedné branky. Do třetí třetiny jsme šli odhodlaní, že výsledek otočíme. Přestože jsme si vytvořili nebezpečné šance a měli jsme možnost i vyrovnat, ale někdy zkrátka potřebujete trochu toho štěstíčka, které jsme tentokrát neměli, a tak i třetí zápas skončil těsnou výhrou Olomouce 2:1.

Tím pro juniorky skončila sezóna dříve než chtěly, ale zároveň musíme říci, že soupeř byl opravdu kvalitní a sami trenéři Olomouce okomentovali naše výkony tak, že kdyby věděli co je čeká, nikdy by si nás nevybrali. Což mluví asi samo za sebe. Za trenérský tým musím vyslovit našim děvčatům absolutorium. Celou sezónu hrály krásný a kvalitní florbal s profesionálním přístupem. Ukázaly, že jsou schopny hrát vyrovnané zápasy s kýmkoliv. Děvčata se v průběhu soutěže neustále zlepšovala a každá hráčka udělala obrovský progres ve výkonnosti. Bohužel stále bojujeme s hráčskou základnou, která je malá. Rozhodně se však ukázalo, že spojováním regionálních týmů v jeden, který bude konkurenceschopný, je cesta správná. Nyní si hráčky odpočinou a pokusí se ještě udělat nějaký hezký výsledek v kategorii dorostenek.